foto Jaroslav Hora

Znovu objevená krása fotografie na papíře

HD-PROFI-FOTO-fotograf-Jaroslav_Hora-w1200x800-casopis-foto

Fotografie jako taková se v průběhu let značně měnila. Od jejího prvního zhotovení v 19. století se ve světě odehrálo spoustu událostí. Podstatný vliv na ni však měly především technické objevy a vynálezy.

První pokusy o pořízení fotografie a  její následné vyvolání byly pro fotografy životu nebezpečné. Dusičnan stříbrnatý působil skvrny nejen na jejich oděvech, ale především na jejich prstech. Páry z kolódia byly snadno zápalné a při jejich použití hrozilo nebezpečí výbuchu.

Podstatný pokrok v oblasti vědy a techniky však udělal z procesu fotografování naprosto běžnou činnost. Fotografovat může každý a v podstatě s čímkoliv. Již to není pouze fotoaparát, ale také mobil, tablet nebo kamera.

Stejně jednoduše, jak lze fotografii pořídit, lze ji také jednoduše vytisknout. Produkční tisk fotografií probíhá zcela automaticky. Fotografie již neobsahují škodlivé halogenidy stříbra a spadají tak do ekologické výroby splňující vysoké standardy, nejen na ochranu životního prostředí. Jedinou tiskárnou v České republice, která takový tisk umožňuje, je Canon DreamLabo 5000.

Joseph Nicéphore Niépce by asi strnul údivem, k jaké dokonalosti se dovedlo jeho první zhotovení černobílé fotografie. Pomocí unikátní technologie jsou na DreamLabu tisknuty vysoce kvalitní fotografie s fantastickým podáním barev a gradací polotónů, navíc vše v mimořádném detailu.

Velikostí je tato tiskárna srovnatelná minimálně s dvěma až třemi tehdejšími temnými komorami, kde se fotografie vyvolávaly. Fotografie 10 x 15 cm se tisknou rychlostí 2 330 kusů za hodinu, automatický oboustranný tisk až rychlostí 1 000 stránek A4 za hodinu.

Za použití kvalitních papírů a moderní technologie produkuje tato tiskárna výtisky odolné proti poškrábání, otiskům prstů i nechtěným kapkám vody s životností více než 300 let.

Jediné, a to hlavní na fotografování, co se však ani po letech nemění, je účel fotografie nebo důvod, proč ji lidé pořizují. Stále zachycuje něco výjimečného, na co se lidé chtějí dívat opakovaně, co si chtějí připomínat. Někdy to mohou být krásy fauny a flóry, jindy portréty nebo propracované detaily architektury, stejně tak i prchavé okamžiky ze života lidí.

Na www.24print.eu znovuobjevíte krásu fotografie a její kouzlo v hmatatelné podobě. Služba se jmenuje HD PROFI FOTO.

foto Petr Jedinák

foto Petr Jedinák

foto Martina Burianová

foto Martina Burianová

foto Jaroslav Hora

foto Jaroslav Hora

foto Adéla Tauscherová

foto Adéla Tauscherová

 

VÝSTAVY