Zabije video fotografii?

cvsr

Stejně jako zpívají The Buggles v písni Video Killed The Radio Star o tom, jak televize „zabila“ hvězdu rádiových vln, možná, možná se někdy v budoucnu schyluje k podobné bitvě mezi videem a fotografií. Tedy alespoň v některých disciplínách.

Epická 5K videokamera

Highendová digitální kamera Red Epic dokáže zaznamenat video o rozlišení 5K, neboli 14 megapixelů, neboli 5120 × 2700 pixelů, rychlostí až 120 snímků za sekundu. Jen si představte využití ve sportovní fotografii – už nikdy vám neunikne ten správný moment. Jak uboze proti tomu zní 14 fps u Canonu EOS 1D X, že? Žádné kmitající zrcátko, které při sekvečním snímání pouze zaclání. Nebude třeba si lámat hlavu s expozicí při měnících se podmínkách, prakticky cokoliv zachráníte z 16bitového RAW formátu s dynamickým rozsahem až 18 EV. Senzor Red Epic má rozměry 30 × 15 mm, tedy o fous větší, jak APS-C fotoaparáty. Rozhodně nejde o žádné ořezávátko. A s rychlostí závěrky až 1/2000 s zmrazí i rychlý pohyb. Co víc si může reportážní fotograf přát?

Samozřejmě ne vše je tak ideální. Problémy nastanou při ostření, které rychlým sportovcům zatím stačit nebude. 5K video také klade obrovské nároky na záznamové zařízení – jak na jeho rychlost, tak kapacitu. Zpracování videa, i kdyby mělo jít jen o výběr vhodných snímků z něj, bude také pomalejší. A v neposlední řadě je tu cena 5K kamery, která atakuje 10 000 USD.

Konec teorie, ať promluví praxe

Na webu fstoppers.com se objevil článek o fotografovi Peteru Hurleymu, který porovnal Red Epic proti středoformátovému Hasselbladu H3D-22, který byl, jak již označení napovídá, vybaven 22MPix digitální stěnou s rozměry 36,7 × 49 mm. Podívejte se na výsledky.

Snímek z Red Epic je měkčí (což by šlo dohnat doostřením) a s větší hloubkou ostrosti, ale jinak plně použitelný na menší tisky, o novinách nemluvě.

Co si myslíte vy, budeme jednou místo fotografování natáčet video?

VÝSTAVY