David Gaberle, Metropolight / časopis FOTO

X-fotografové v pražském Czech Photo Centre

Jiří Šebek, z výstavy X-Photographers v pražském Czech Photo Centre / časopis FOTO

V pražské galerii Czech Photo Centre se přijďte podívat na kolektivní výstavu, prezentující tvorbu 27 fotografů, ambasadorů značky Fujifilm.

Výstava nazvaná prostě X-Photographers přináší do Česka tvorbu fotografů z celého světa. Řada z nich získala ocenění v soutěžích jako je World Press Photo, Sony World Photography, International Photography of the Year nebo Czech Press Photo. Fotografie publikují v zahraničních médiích, například v časopisu Time, novinách The New York Times, The Guardian a dalších.

Výstava bude barevně rozdělena do devíti sekcí, prezentující devět témat. Kostru výstavy však tvoří devět českých fotografů, z nichž každý zastupuje jedno téma, a je pak doplňuje dalších 18 zahraničních fotografů.

Jak vznikla skupina X-Photographers

Společnost Fujifilm v roce 2012 vytvořila skupinu vybraných fotografů, kteří testují nejnovější modely fotoaparátů přímo „v terénu“. Dávají zpětnou vazbu zpět designérům a také sdílejí své zkušenosti s veřejností. Význam písmene „X“ je dvojí – jednak je to série bezzrcadlovek Fujifilmu, a druhý význam je neurčitost písmene, což fotografům dává volnost v tvorbě. Skupina X-Photographers má v současnosti již přes 500 členů z 60 zemí světa.

X-fotografové na pražské výstavě

DOKUMENT

Radek Kalhous je fotoreportér denního tisku společnosti Mafra a.s. s více jak dvaceti letými zkušenostmi se ve své volné tvorbě zaměřuje na různorodé projekty, na kterých ustavičně pracuje i několik let. Radek rád experimentuje a vybírá si projekty napříč tématy, které ho zaujmou. Často mají sociální přesah a spíše umělecké zpracování. Přes různorodost projektů však vždy hledá nejen vizuální hodnotu, ale také určitý podtext, který vzbuzuje divákův zájem do takové míry, že si fotografii zapamatuje. Jeho tvorba je často publikována v časopisech a je laureátem několika prestižních cen Czech Press Photo a finalistou Sony World Photography Awards.

S Radkem Kalhousem jsme měli rozhovor ve vydání FOTO 31, případně si můžete pořídit jeho autorský print z Edice FOTO.

Adam Ferguson (Austrálie) pochází z regionu New South Wales a studoval fotografii na Queensland College of Art, Griffith University. V roce 2009 získal první uznání za sérii fotografií z války v Afghánistánu, kterou ocenily poroty v soutěžích World Press Photo, Picture of the Year International i Photo District News. Od té doby pracoval v Íráku, Indii, Jordánskuk, Izraeli, Palestině, Nepálu, Barmě, Pakistánu, Keni, Egyptě, Nigérii, Velké Británii a ve své domovině Austrálii. V současnosti žije v New Yorku a pracuje na dvou monografiích: deník z Afghánistánu a kritika současné regionální australské identity.

Tomasz Lazar (Polsko) je nezávislý dokumentární fotograf zachycující momenty, která se právě dějí okolo nás. Pracuje na dlouhodobých projektech, které se zaměřují na společnost a lidskou mysl a jak technologie a kultura ovlivňuje člověka. Tomasz získal za svoji volnou tvorbu řadu cen, mezi nimiž je i World Press Photo, Sony World Photography Award nebo Grand Press Photo. Jeho projekty často publikují média jako The New York Times nebo Sunday Times Magazine.

STREET

David Gaberle je talentovaný street fotograf, jenž procestoval několik světových metropolí, aby mohl letos vydat svoji první knihu Metropolight, která se díky crowd-fundingové kampani stala úspěšnou a prodala se do 45 zemí světa. David má podporu věhlasných světových fotografů, kteří mu věští zářnou budoucnost. Vystudovaný antropolog z London College of Arts ve svých fotografiích zaznamenává atmosféru velkoměst se zájmem o psychologický vztah mezi městem a člověkem. Sám fotografování vnímá jako terapii a pomáhá mu růst osobnostně.

S Davidem Gaberlem si můžete přečíst rozsáhlý rozhovor ve vydání FOTO 32, případně si pořídit jeho dva autorské printyEdici FOTO.

José Jeuland (Singapur) je francouzský profesionální fotograf, atlet a cestovatel, který se usadil v Singapuru, odkud se vydává na své cesty po světě za dokumentováním rozličných způsobů života, které reflektují rozmanitost kultur a divoké přírody. Jeho fotografie vypráví spletité příběhy zapsané v podobě fotografického deníku, jež ukazují prchavé momenty všedního života. José právě připravuje svoji první samostatnou výstavu v Singapuru.

Jonas Dyhr Rask (Dánsko) je vystudovaný praktický lékař, který se od malička pohyboval okolo focení díky jeho otci svatebnímu fotografovi. Jeho fotografická inspirace přichází z interakce mezi člověkem a jeho okolím. Jonasův rukopis street fotografie hledá prvky izolovanosti člověka v kontrastu s chladným materiálem velkoměsta. Pomocí street fotografie dokumentuje pravý život dánských ulic takový, jaký je, bez jakéhokoliv zasahování.

ARCHITEKTURA

Jiří Šebek je fotograf architektury na volné noze, který se postupně vypracoval od nuly. Jiří začal fotit v roce 2004, bez jakéhokoliv fotografického vzdělání. Postupně zkoušel různá fotografická témata, až se vypracoval k uznávanému fotografovi architektury. Kromě své volné tvorby vede Jiří fotografické workshopy a fotografuje pro architektonická a designerská studia. V ročníku 2016 získal cenu Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo, za svou sérii „Chrámy nové doby“.

Elia Locardi (USA) je mezinárodně uznávaný profesionální travel fotograf, videograf, cestovatel, spisovatel a lektor, který věnuje celý svůj život fotografováním nejkrásnějších míst na světě. Od roku 2009 procestoval již více jak 55 zemí světa. Elia si vybudoval osobitý a široce rozpoznatelný jedinečný rukopis. Díky jeho otevřenému přístupu ke svým divákům, se stal jedním z nejsledovanějších fotografů na světě na svých profilech skrz sociální média.  

Samuel Zeller (Švýcarsko) je talentovaný grafický a interiérový designér s vášní pro fotografii, které se od loňského roku věnuje již naplno. Inspiraci pro své projekty nachází v architektuře a vizuálním umění. Do svých fotografických projektů vnáší svůj vlastní pohled a čistý styl a často jsou jeho fotografie spíše uměním.

KRAJINA

Jakub Cejpek se věnuje nejen reportážní, sportovní a horské fotografii, je také šéfredaktorem časopisu Everest. Jakubův život se točí kolem hor, které nade vše miluje. Má procestovaný kus světa, není měsíce, kdy by nebyl v Alpách a vždy s sebou bere fotoaparát. Již dvakrát neodolal vábení Nového Zélandu, v Nepálu se procházel zasněženými sedly, kudy se už pár let nikdo nevydal, stál na nejvyšších vrcholech Ekvádoru, Peru a Bolívie a na argentinské sopce Ojos del Salado si vychutnával řídký vzduch v bezmála 7000 metrech.

Saulius Demulivičius (Litva) je business konzultant, vysokohorský lezec a fotograf, kterému koluje v žilách adrenalin. Vylezl na Virgin  Peaks v Číně, sjel na lyžích 7500 m horu a byl oceněn titulem Snow Leopard za zdolání pěti nejvyšších hor střední Asie (všechny nad 7000 m). Saulius pokračuje svoji cestu směrem k 8 000 metrovým vrcholkům beroucí svůj fotoaparát dál do „mrtvé zóny“, aby zdokumentoval extrémní životní prostředí a vrozenou lidskou touhu prozkoumávat neznámé.

Spencer Wynn (Kanada) má hluboké spojení s divokou a drsnou krajinou Kanada po všechny roční období. Spencer přistupuje ke krajinné fotografii s okem umělce. Rovnováha, forma, příběh a především světlo, jsou témata, která rozlišují jeho osobní rukopis. Ať už fotí v noci v -45°C nebo se schovává v jeskyni před horkem, vždy zachovává svůj přístup, aby zachytil unikátní scény krajiny, ve které se zrovna nachází.

PŘÍRODA

Michal Krause je fotograf přírody, lektor a píšící autor na volné noze. Svou lásku k přírodě spojil s vášní pro fotografii ve všech jejích podobách a nyní se věnuje fotografování zvířat, za kterými cestuje po čtyřech kontinentech. Michalovy fotografie sobů z cesty na Špicberky získaly cenu Trigema v rámci Czech Press Photo 2015. Pořádá individuální fotografické kurzy, aktivně publikuje, vydává fotografický newsletter a je autorem úspěšných článků a e–knih o zpracování fotografií.

Peter Delaney (Jihoafrická republika) je fotograf divoké přírody a krajiny z Jihoafrické republiky. Strávil roky v africké divočině, aby mohl ukázat bohatou rozmanitost přírody a její nádhernou krajinu. Snaží se do svých fotografií přinášet unikátní styl, který by inspiroval a vzbudil vášeň v divákovi k zachování života a okolí na naší planetě. Peterovy fotografie byly publikovány v National Geographic a vyhrál několik cen včetně Wildlife Photographer of the Year.

Simone Sbaraglia (Itálie) zachycuje krásu, harmonii a jedinečnost naší planety s nadějí, že bude zachována pro další generace. Simone je často na výjezdu, aby vyfotografoval přírodu a její příběhy po celém světě. Jeho práce se zaměřuje na ohrožené druhy a ekosystémy. Je jednám z mála fotografů, který si u zvířat buduje respekt a může se tak k nim přiblížit mnohem blíž.

GLAMOUR, PORTRÉT

Jiří Růžek patří mezi přední současné české fotografy uměleckého aktu. Jeho dílo je zastoupeno v řadě knih světových vydavatelů, jako jeden z mála českých autorů je publikován také vydavatelstvím Taschen. Fotografie je pro něj dialogem mezi fotografem a modelkou, svoji tvorbu staví na jednoduchosti a uvěřitelnosti, přiznává prostředí, fotí bez vizážistek a asistentů, svítí téměř výhradně jedním světlem nebo využívá jakýkoliv světelný zdroj, který je po ruce, k retuši přistupuje jen výjimečně. Svůj styl nazývá uglamour a vysvětluje jej jako přirozený glamour.

Ines Thomsen (Rakousko) hledá unikátní, nikdy nespatřenou, a spektakulární fotografii pro své klienty v reklamě, fashion a fine arts. Jejím hlavním motivem je pozitivní energie spojující Ines s jejími objekty focení, která dodává každé fotografii krásu viděnou zevnitř. Všechno má své kouzlo, ale ne všichni jej vidí.

Damien Lovegrove (Velká Británie) začínal jako kameraman pro stanici BBC a vypracoval se až na profesionálního svatebního fotografa a posléze fotografa portrétů. Nyní se soustřeďuje na konceptuální travel fotografii a figuru v krajině. Damien je považován za jednoho z nejvlivnějších současných fotografů portrétů. Jeho styl nasvícení fotografií a povznášející kompozice jsou legendární.

FASHION

Petr Kozlík studoval medicínu, ale jeho vášeň k fotografii vyhrála. Vše co o fotografii ví, se naučil z knih. Zaměřuje se na fotografii fashion a nyní již pracuje pro nakladatelství Mafra a zároveň fotí kampaně pro známé značky módního průmyslu. Jeho fotografie můžete vidět v časopisech jako je Marie Claire, Harper´s Bazaar, The Book magazine a další. Petr často fotí modelky, herce a osobnosti z české umělecké scény.

Kara Mercer (USA) je komerční a fashion fotografka ze Seattlu. Specializuje se na vytváření kontentu pro fashion, travel a lifestyle značky. Její práce je ovlivněná minimalismem s prvky provokativnosti a emotivními a éterickými doteky romantismu. Kara díky těmto prvkům kombinuje hravé příběhy s nadčasovou estetikou pro komerční kampaně a editoriály.

Joao Carlos (Portugalsko) je lisabonský fotograf narozený v New Yorku, který se zaměřuje na fashion a komerční fotografii. Joao vidí svoji fotografii jako příležitost vytvářet inspirativní umělecká díla sahající mimo konvenčnost a nestálost módní a komerční fotografie. Do svých fotografií přidává prvek výtvarného umění, který trvá věčně. Ke každému fotografování přistupuje jako malíř sdělující emoce skrz vizionářské příběhy, bohatý set a využití přirozeného světla.

HUDBA/TANEC

Jiří Štarha se věnuje převážně reportážní fotografii se zaměřením na svět hudby, akcí a ulic. Jiří je aktivní muzikant, proto má ke koncertní fotografii velmi blízko. Dokáže dobře odhadnout a přečíst muzikanty a zachytit je ve správný okamžik. Do svých fotografií vkládá důraz na emoce, vzájemné souhry spoluhráčů, a to vše v z netradičních úhlů pohledu.

George Wong (Hong Kong) je uznávaný flétnista, který vystupuje na různých akcích a zároveň sám hru na flétnu učí. George je také profesionálním fotografem se zaměřením na koncerty klasické hudby. Umí zachytit dynamické a přesvědčivé výrazy muzikantů na pódiu i díky jeho třicetileté zkušenosti v umění a performancí.

Omar Z Robles (USA) je newyorský fotograf, který se soustředí na fotografování baletních tanečnic v ulicích New Yorku. Transformuje estetiku street fotografie tím, že do prázdné ulice nechá vplout tanečnice, které dostávají všechnu pozornost. Omarovy tanečnice vypráví příběhy a výsledek tohoto projektu je armáda miniaturních příběhů vyjádřených pohyby ladných těl tanečnic. Omarova inspirace přichází od slavného francouzského mima Marceau, který ho v Paříži naučil vyjádření emocí a příběhů pomocí pohybů.

SVATBA

Vojta Hurych se věnuje především svatební fotografii, ve které se snaží vyhýbat „kýčovinám“ a naopak skrze fotografie vyprávět příběh. Při zachycování svatebního dění klade velký důraz na reportážní styl a přirozenost. Vedle focení svateb se věnuje také vlastní tvorbě, za kterou získal několik cen v soutěži Czech Press Photo.

Kevin Mullins (Velká Británie) je reportážní svatební fotograf, který svatbu dokumentuje z pohledu hostů. Nechává události plynout přirozeně a nežene se do strojených póz. Jeho reportážní styl fotografování oživuje reálné momenty, které přináší zpět ve svých fotografiích. Kevin je jedním z prvních X-Photographerů z Velké Británie a uznávaný i jako skvělý řečník na konferencích po celém světě.

Nordica Photography (Švédsko) je dvojice fotografů Cole & Jakob, kteří se zabývají tzv. destination wedding. Jejich spolupráce se zrodila v roce 2009 z experimentu ve Vancouveru. Cole & Jakob žijí ve Švédsku, odkud cestují za svými klienty. Fotili svatby na všech kontinentech světa včetně Antarktidy.

O výstavě

 • X-Photographers
 • Kde: Czech Photo Centre (www.czechpressphoto.cz)
 • Kdy: 7. 12. 2017 – 14. 1. 2018
 • Otevřeno: út – pá: 11 – 18 / so – ne: 10 – 18

Doprovodný program výstavy

V rámci výstavy můžete zajít také na přednášky a praktické workshopy s vystavujícími fotografy. Přednášky i workshopy se budou konat v prostorách galerie Czech Photo Centre. Přednášky i workshopy zahraničních fotografů budou v angličtině.

 • 8. 12. 17:00 – 18:00 PETER DELANEY – African wildlife / přednáška / Registrace / 100 Kč
 • 8. 12. 18:30 – 20:00 SAULIUS DAMULEVIČIUS – How to climb 7000 m peaks / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 9. 12. 10:00 – 11:00 SAMUEL ZELLER – Ways of portraiting architecture / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 9. 12. 13:00 – 15:00 NORDICA PHOTOGRAPHY – Destination weddings / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 9. 12. 16:00 – 18:00 SPENCER WYNN – Canada 150 project and landscape photography / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 10. 12. 9:00 – 13:00 SPENCER WYNN – Landscape workshop / worskshop / Registrace / 1500 kč
 • 10. 12. 15:00 – 17:00 OMAR Z ROBLES – Ballet dancers in streets of New York / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 16. 12. 10:00 – 14:00 JOSÉ JEULAND – Streets of Prague workshop / worskshop / Registrace / 1500 kč
 • 16. 12. 15:00 – 17:00 RADEK KALHOUS – Dokumentární fotografie / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 17. 12. 10:00 – 14:00 KARA MERCER – Fashion workshop in botanical garden / worskshop / Registrace / 1500 kč
 • 6. 1. 10:00 – 14:00 DAMIEN LOVEGROVE – Portrait workshop / worskshop / Registrace / 1500 kč
 • 6. 1. 15:00 – 17:00 KEVIN MULLINS – Wedding reportage / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 7. 1. 15:00 – 17:00 DAMIEN LOVEGROVE – Perfect portrait in landscape / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 8. 1. 17:00 – 19:00 MICHAL KRAUSE – Makro a detail (výběr vhodné techniky, problematika svícení, praktické ukázky) / worskshop / Registrace / 500 kč
 • 11. 1. 17:00 – 19:00 SIMONE SBARAGLIA – Shooting endangered species / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 13. 1. 15:00 – 17:00 ELIA LOCARDI – World´s most beautiful places / přednáška / Registrace / 100 kč
 • 14. 1. 10:00 – 14:00 ELIA LOCARDI – Prague landscape workshop / worskshop / Registrace / 1500 kč

/ foto v článku Jiří Šebek, David Gaberle

VÝSTAVY