World Press Photo trápí i letos pochybnosti

Fotografie Paola Pellegrina z cyklu The Crescent. Zdroj: WPP

Soutěž World Press Photo se otřásá skandálem. Nebo alespoň skandálkem. Mnoha cenami ověnčený italský fotograf Paolo Pellegrin, mimochodem osminásobný držitel ceny World Press Photo od roku 1994, byl před pár dny obviněn, že ve svých fotografiích podvádí. Nebo alespoň, mírněji řečeno, že se pohybuje na hraně novinářské etiky.

Co se vlastně stalo?

Každý rok má World Press Photo svůj skandálek, jistě si pamatujete na vyřazení ukrajinského fotografa Stepana Rudika za vyretušování špičky boty ze seznamu oceněných na WPP 2010. Že bude ale napadnuta takto vysoce ceněná celebrita je obrovské překvapení. Pochybnosti vyvolala jedna z jeho fotografií ze série Půlměsíc, mapující kriminalitu v části Rochesteru, na které má být údajný bývalý odstřelovač, žijící v nebezpečné oblasti. Ve skutečnosti jde ale o bývalého vojenského fotografa, žijícího ve zcela bezpečné čtvrti, zachyceného při poklidné cestě na střelnici.

Fotografie Paola Pellegrina z cyklu The Crescent. Zdroj: WPP

Více informací ke kauze a témat k dalšímu zamyšlení nad úlohou fotografa v dnešní společnosti naleznete v článku Radka Burdy.

 

VÝSTAVY