Výsledky Czech Press Photo 2016

MAFRA MICHAL ŠULA

Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo stal snímek Michala Šuly z vydavatelství Mafra. Celkově se soutěžilo v deseti foto a třech video kategoriích.

Soutěžící tentokrát mohli přihlásit snímky do tří nových kategorií – dvou fotografických Problémy dnešní doby a Lifestyle, a jedné video kategorii s názvem Investigation.

„Oproti loňskému ročníku byla témata jednotlivých snímků různorodější. Soutěži nedominovalo jedno zásadní téma.  Bylo více prostoru pro témata běžného života. Za to jsme rádi, protože Czech Press Photo chce dokázat, že novinářská fotografie se zabývá rovněž pozitivními a lidskými příběhy našeho bytí,“ vysvětlila Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Fotografií roku se stal snímek Michala Šuly z vydavatelství Mafra, který zachytil potyčku příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé jeho návštěvy v Česku. Michal Šula fotografii studoval v rámci pomaturitního studia na Pražské fotografické škole. Od roku 2001 pracoval jako fotoreportér ve Večerníku Praha a od roku 2004 je zaměstnán v pražské regionální redakci deníku MF DNES. Věnuje se především sportovní a reportážní fotografii. V soutěži Czech Press Photo již získal v roce 2007 1. cenu a v roce 2006 2. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Poprvé se mohly ve 22. ročníku Czech Press Photo do soutěže přihlašovat jednotlivé fotografie a videa pouze elektronicky. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Mezinárodní porota hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 5 861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil celkově o 58 a počet přihlášených prací dokonce o 2 150.

Na vyhlášení výsledků Czech Press Photo navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 22. ročníku soutěže Czech Press Photo. Výstava se koná od 22. listopadu 2016 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice.

Celkově výstava představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.

Vítězné fotografie

FOTOGRAFIE ROKU

Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Michal Šula, Protesty proti návštěvě prezidenta Číny, 2016 - vítězná fotografie soutěže Czech Press Photo 2016

Michal Šula, Protesty proti návštěvě prezidenta Číny, 2016 – vítězná fotografie soutěže Czech Press Photo 2016


Vyjádření mezinárodní poroty:

Fotografie kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury. Snímek zobrazuje organizované narušení protestu, rudé vlajky, fyzické napadení a znepokojující radost z násilí, k zemi padající transparent s nápisem Human Rights, to vše umocněné zobecňující anonymitou hlavního aktéra fotografie. Tato plejáda symbolů v atraktivní dynamické kompozici s převládající červenou barevností a aktuálností tématu jsou hlavními důvody, proč se právě tento snímek stal fotografií roku 2016. 

AKTUALITA

single

Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

série

Filip Singer (EPA), Ostrov naděje – Lesbos 2015: Afghánský uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

single

Peter Dobis  (volný fotograf), Petronela – Slovnaftská ulice. Slovnaftská ulice je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Nachází se v druhém bratislavském obvodě v blízkosti bytového komplexu Pentagon. Navzdory surovému způsobu života, zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi.

Peter Dobis, Petronela, 2016

Peter Dobis, Petronela, 2016


série

Stanislav Krupař (volný fotograf), Boj o Syrtu – Boj s ISIS v Libyi: Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát.  Původně teroristé ovládli 250 km severoafrického pobřeží, postup provládních vojsk byl rychlý, zastavil se však v Syrtě. Ta se stala opevněnou baštou ISIS, kde se bojuje o každý dům a ani americké nálety zatím nepřispěly k rychlému vítězství.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

single

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.

Jaromír Hanzlík, Sluneční pláže v Sorentu (Czech Press Photo 2016)

Jaromír Hanzlík, Sluneční pláže v Sorentu (Czech Press Photo 2016)


série

Jarmila Štuková (volná fotografka), Jessiky horké kamerunské noci:  Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou.

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

single

Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky: Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.

Petr Topič, Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky (Czech Press Photo 2016)

Petr Topič, Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky (Czech Press Photo 2016)


série

Jiří Sláma (volný fotograf), Kandidát Horáček:  Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR.

UMĚNÍ

single

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře: Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.

Vojtěch Hurych, Zákulisí Plesu v Opeře (Czech Press Photo 2016)

Vojtěch Hurych, Zákulisí Plesu v Opeře (Czech Press Photo 2016)


série

Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque: Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.

SPORT

single

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu: Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse.

Michal Červený, Dvacetina vteřiny závodu (Czech Press Photo 2016)

Michal Červený, Dvacetina vteřiny závodu (Czech Press Photo 2016)


série

Filip Singer (EPA), Nole – tenisová jednička, Melbourne Austrálie: Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.

PORTRÉT

single

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

Šimon Pikous, Lukáš Krpálek (Czech Press Photo 2016)

Šimon Pikous, Lukáš Krpálek (Czech Press Photo 2016)


série

Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty: Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.

PŘÍRODA A VĚDA

single

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

Jaromír Hanzlík, Öresund (Czech Press Photo 2016)

Jaromír Hanzlík, Öresund (Czech Press Photo 2016)


série

Martin Veselý (MF Dnes), Ambulance v zoo: Tým špičkových ošetřovatelů a veterinářů z královédvorské zoo má každý rok na starost několik desítek chirurgických zákroků. Odborníci si musí poradit s operacemi malých i velkých zvířat, od hadů až po slony. Na dva veterináře zde připadá na dva a půl tisíce zvířat. Při některých složitých operacích asistuje až 15 lidí. Mezi nejčastější zákroky patří ošetření končetin zvířat.

LIFESTYLE

Single

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží.

Přemysl Ponáhlý, Čekání na akci (Czech Press Photo 2016)

Přemysl Ponáhlý, Čekání na akci (Czech Press Photo 2016)


série

Martina Houdek (volný fotograf), Sestry Ježkovy: Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě.

GRANT PRAHY – roční tvůrčí stipendium na zachycení proměn Prahy

Jiří Šebek (volný fotograf), Chrámy nové doby

„V dřívějších dobách architektuře Prahy dominovaly kostely, chrámy či jen věže. Nyní tyto staré chrámy nahrazují chrámy nové doby – administrativní a obchodní budovy. Touto sérii se snažím zachytit tuto proměnu a ukázat podobu směr nové architektury.“

Držitel Grantu Prahy zároveň získává cenu FOTONOVA na zhotovení výsledné výstavy

CENA DĚTÍ

Martin Faltejsek (volný fotograf), Vista

VYJÁDŘENÍ DĚTSKÉ POROTY

„Obrázek s lidmi na lavičce uprostřed lesa vyzařuje temnou, tajemnou, záhadnou a melancholickou atmosféru. Líbilo se nám pomyšlení, že příroda s lidmi na obrázku soucítí (nebo to alespoň tak vypadá)“.

CANON JUNIOR AWARDS

David Kruliš (volný fotograf), Cowboy…

Klára Mojová (volný fotograf), Kráčející stařec

Nikola Tokarova (volný fotograf), Červená a černá

CENA ČTK

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

CENA UNHCR

Tomáš Rafa (volný fotograf), Noc na hraničnom priechode

CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVÉ „MŮJ ŽIVOT S HANDICAPEM“

Matúš Zajac (volný fotograf), Canisterapia: Z osobnej tragédie k pomoci druhým.

VIDEO

AKTUALITA A REPORTÁŽ

Tomáš Rafa (volný kameraman), Přechod Opatovac Trnovec Slovinsko Chorvatsko: Stovky mužů a žen s dětmi jsou v dešti natlačení na plotě před vstupem do Slovinska na Chorvatsko-slovinské hranici. Každý chce přejít přes hranici, v davu vzniká panika. Několik hodin trvá, než začnou Slovinci po jednom lidi pouštět a nakládat do autobusů.

FEATURE

Eliška Cílková (volná kameramanka), Matouš Bičák (volný kameraman), Od detailu k celku: Dokumentární autorská reportáž o vztahu vnitřní a vnější svobody.  Snímek je natočený na 16mm černobílý film.

INVESTIGATION

Lukáš Landa (Česká televize), Nebezpečná hra na vojáky: Mohlo by se zdát, že jde o pouhou hru na vojáky, ale experti varují před možným rizikem. Skupina bývalých vojáků v záloze si v Česku postupně buduje vlastní soukromou armádu. To, že nejde o žádnou legraci, dokazuje fakt, že cvičí i s ostrými zbraněmi. A co víc, jak sami říkají, jsou připraveni je použít. A to nejen například proti uprchlíkům, před kterými nás údajně chtějí chránit, ale i proti vlastním politikům.

VÝSTAVY