vystava-vladimir-vondracek-tour-de-exotiques-polagraph-brno-2018-03

Vladimír Vondráček: Tour de Exotiques

Vladimír Vondráček, Tour de Exotiques

Časopis FOTO připravil ve spolupráci s brněnskou galerií Polagraph výstavu fotografií z publikace Vladimír Vondráček 1972–1979, jenž pracuje s osobním archivem zachycujícím život cyklisty na vrcholu kariéry.

Vernisáž se konala 15. února. Přítomen byl samotný Vladimír Vondráček a také Nikola Klímová a Jindřich Janíček z vydavatelství Take Take Take, které knihu fotografií vydalo.

vystava-vladimir-vondracek-tour-de-exotiques-polagraph-brno-2018-05

vystava-vladimir-vondracek-tour-de-exotiques-polagraph-brno-2018-01

vystava-vladimir-vondracek-tour-de-exotiques-polagraph-brno-2018-04

Nemusíte být cyklistický fanoušek, nemusíte znát „Kanibala“, cyklistickou legendu a šampiona Eddieho Merckxe, který závodil v dobách tolik vzdálených současné éře novodobých „astmatiků“ (kdy se dělníkům cyklistiky mohlo o sporttestrech, vysílačkách a cyklocomputerech jenom zdát), abyste zprostředkovaně nasáli atmosféru sedmdesátých let tak, jak se odehrávaly v kulisách tehdy zapovězeného západního světa. A ty kulisy jsou zkrátka cool — ať už pohlédnete na železné bicykly, bavlněné dresy, jednoduchou typografii nebo automobily, které nevypadaly jako dětské hračky. Vondráčkova analog snap-shot tour je podobně podmanivá. Autorství fotek, prestiž jednotlivých závodů, úspěchy, prohry a vlastně ani samotné destinace zde nehrají roli. Pozornému divákovi však tane na mysl: Jaké bylo konkurovat na světových závodech nesrovnatelně lepšímu technickému a finančnímu zázemí soupeřů? Jaké bylo vydat se z komunistického Československa za lákadly svobodného západu? A jaké to bylo, vracet se zpět?

Vladimír Vondráček

Vladimír Vondráček (1949) je olympionik, československý reprezentant v silniční cyklistice, bronzový medailista z časovky družstev na 100 km na mistrovství světa v roce 1975. Fotografie z osobního archivu zachycují život cyklisty na vrcholu kariéry v letech 1972–1979 a vyšly knižně v nakladatelství Take Take Take na konci roku 2017. Doprovodný rozhovor s Vladimírem Vondráčkem pořídil sportovní redaktor, archivář a komentátor cyklistických závodů Jindřich Pulman. Editorsky knihu připravili synovec Vladimíra Vondráčka Jindřich Janíček a režisér Tomáš Luňák.

kniha Vladimír Vondráček, nakladatelství Take Take Take

O výstavě

  • Vladimír Vondráček: Tour de Exotiques
  • Kurátor: Tomáš Hliva
  • Kdy: 15. 2. –  13. 4. 2018
  • Kde: Galerie Polagraph, Pekařská 34, Brno, www.polagraph.cz
  • Otevřeno: pondělí – pátek: 11 – 18:30

VÝSTAVY