V Německu stavějí fotoaparát v životní velikosti

3

Německá umělkyně hodlá postavit repliku fotoaparátu IMAGO1:1, jediného fotoaparátu na světě, který dokáže pořizovat fotografie lidí v životní velikosti. Susanna Kraus, dcera fyzika Wernera Krause, jednoho ze spolutvůrců tehdejšího přístroje, za tímto účelem odstartovala projekt na webu Kickstarter. Ten zrealizuje, podaří-li se jí získat 150 000 USD.

Původní fotoaparát IMAGO1:1 postavil v roce 1970 Kraus spolu s umělcem Erhardem Hößlem. Unikátní optický systém dovoluje pořizovat záběry lidí v měřítku 1:1 na černobílý fotografický papír.

 

Nové IMAGO1:1

Originální přístroj zabírá objem 7×4×3 metry a váží 1 700 kg a není mobilní. To se stalo hlavní motivací Susanny Kraus. Jejím cílem není vyrobit přesnou repliku, ale přístroj, který bude při zachování měřítka vážit méně než polovinu (700 kg) a konstrukce umožní jeho mobilitu. Nosné části budou z hliníku, potah tvoří plátno, po silnici bude cestovat v návěsu kamionu, po moři ve standardním lodním kontejneru.

IMAGO1:1 fotografuje na pozitivní černobílý fotoapaír ILFORD formátu 60×200 cm.

 

 

Nechte se vyfotit

Mimochodem, původní fotoaparát stále pracuje a je ke shlédnutí v Berlíně-Kreuzebergu. Chcete-li, můžete si domluvit návštěvu a nechat se vyfotografovat. Celá postava na fotopapír formátu 60×200 cm vás přijde na 370 € a vybrat si můžete ze tří druhů papíru. Kreativitě se meze nekladou, za příplatek si můžete vyhrát třeba s dlouhou expozicí, bleskem či různými filtry.

VÝSTAVY