Ukradené akty

nahledovka

Pražská galerie Artinbox představuje mezi 30.5.-20.6.2014 fotografické interpretace slavných děl světového umění studentů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě. Vernisáž se uskuteční v pátek 30.5. v 18 hodin.

„V dějinách prošel akt (původní označení pro studii pohybu nebo postoje nahého lidského těla) řadou proměn: od reality k abstrakci, od nevinnosti k erotice, od romantiky k chladné věcnosti. Pochopitelně i zde fungují klasická estetická kritéria: rozmanitost, jednota a harmonie, jež je třeba přijmout, nebo (vědomě) zamítnout.
Prvoplánová sexuální vyzývavost aktu má však s mytickým archetypem jen velmi málo společného. Žádná z fotografických technik není tabu. Symbol a ,vnitřní model‘, které zřejmě (logicky) budou stát na konci vaší cesty, představují ,výzvu‘ v plném smyslu tohoto slova – pokus o ,přetavení‘ pomíjivých forem krásy do věčných a dokonalých struktur.“

Těmito slovy se každoročně obrací Pavel Mára ke svým studentům na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě v předmětu věnovaném aktu. Tento předmět na škole vyučuje již od roku 1996 a jedním ze zadání studentských prací v rámci tohoto předmětu bývá i akt inspirovaný výtvarným uměním. A právě toto téma a práce z několika posledních let se stalo těžištěm právě probíhající výstavy.

 

Klára Burianová, 2012, Henri de Toulouse-Lautrec, 1896 - Žena ležící na zádech

 

Jednotlivá díla světového umění jsou navýsost individuálně interpretována jak vizuálně, tak obsahově. Někdy současná fotografie z původního díla bere pouze kompozici, které dává nový obsah, jindy je společným prvkem starého a nového pouze barevnost celku. Prezentované studentské práce se však jasně vymezují používáním svěžího a moderního vizuálního kódu.

30.5.-20.6.2014
Artinbox gallery, Perlová 3, Praha 1
otevřeno út a čt 14-16 hodin nebo po domluvě

Jan Tabery, 2002, Václav Boštík, 1992 - Škrtnutá mlhovina

..

Pavel Čáp, 2012, František Drtikol, 1929 - Kompozice s kruhem

VÝSTAVY