Sbírka pracovních tisků společnosti Magnum

dean
 

V roce 2009 koupila MSD Capital, soukromá investiční společnost rodiny Michaela S. Della (Dell Computers), archiv asi 200.000 pracovních tisků newyorské kanceláře společnosti Magnum, které před digitalizací obrazu sloužily jako pracovní tisky pro klienty této společnosti a obíhaly mezi redakcemi. Letos převedla MSD Capital vlastnictví této sbírky na The Harry Ransom Center při University of Texas v Austinu. Nyní centrum uspořádalo výstavu těchto fotografií s názvem „Radical Transformation: Magnum Photos Into the Digital Age” (Radikální transformace: Fotografie Magnum do digitálního věku) a vydalo knihu “Reading Magnum: A Visual Archive of the Modern World” (Číst Magnum: vizuální archív moderního světa).

Výstava ukazuje skutečný proces fotografie od kontaktů, přes editace až po publikování v knihách a časopisech a dotýká se také napětí mezi uměním a novinářskou prací.

Text knihy představuje printy jako samostatné objekty a jejich historii. Reprodukce v knize však nejsou přímo tisky ze sbírky, nýbrž pečlivě znovu nascanované a digitalizované originály z newyorské kanceláře Magnum.

 

Jonas Bendiksen/ Magnum Photos, Vesničané sbírají zbytky havarované rakety v oblasti Altaje obklopeni tisíci bílými motýli, 2000

The Harry Ransom Center se zabývá studiem umění a kulturního dědictví, nakupuje, uchovává a zveřejnuje originální kulturní předměty. V jejích sbírkách se nachází vedle fotografií, rukopisů, filmových rolí i například taková kuriozita, jakou je zápisník Jacka Kerouacka.  

http://www.hrc.utexas.edu/exhibitions/2013/magnum/

 

Dennis Stock/Magnum Photos, James Dean na Times Square, New York, 1955 - instrukce pro tisk Pablo Inirio, 2012/Henry Ransom Center

VÝSTAVY