Střípky z fotografického světa V

w680 (1)

V dnešních střípcích vyrazíme do přírody s technikou v novém fotobatohu od Lowepro, cestu pořídíme pár fotografií mobilem s netradiční fotografickou aplikací Dblcam a na závěr se vrátíme do doby dírkových kamer.

Fotobatoh do přírody

Nový batoh pro fotografy-dobrodruhy s objemem 20 litrů Lowepro Flipside Sport 20l AW pojme profesionální zrcadlovku s objektivem 300 mm F2,8, další zrcadlovku, dva objektivy a blesk. Dovnitř se vejde také malý notebook nebo tablet a vak na vodu. Nezapomnělo se ani na ucyhcení stativu či monopodu. Písmena AW v názvu značí odolnost proti povětrnostním vlivům. Hlavní prostor se otvírá na zádech, což umožňuje přístup k uložené technice i bez pokládání batohu, pouhým přetočením dopředu; batoh zůstane držet za bederní pás. Celou řadu Flipside Sport momentálně tvoří tři modely s objemy 10, 15 a 20 l.

 

Netradiční fotografická aplikace pro iPhone

Zatímco většina uživatelů při fotografování mobilem volí mezi předním a zadním fotoaparátem, tvůrci aplikace Dblcam si řekli: a proč nefotografovat oběma zároveň? Výsledkem je půlený snímek, jehož jednu polovinu tvoří záběr hlavního zadního fotoaparátu a druhou půlku tvoří fotografie z přední kamery.

V praxi oba dva záběry dělí asi 1,5s prodleva, což umožňuje trochu „podvádět“ a komponovat oba dva záběry nezávisle na sobě. Dblcam je k dispozici zdarma pro operační systém iOS.

 

Středoformátová dírková kamera

Designérka Kelly Angood před několika lety zveřejnila svůj projekt na stavbu středoformátové dírkové kamery z balicího kartonu. Protože se fotoaparát setkal s obrovským ohlasem, rozhodla se na Kickstarteru odstartovat „sbírku“ na vývoj vyrob-si-sám kitu pro každého. Bohužel přede dvěma dny, po vybrání téměř 24 tisíc liber, byla nucena sbírku zrušit pro potenciální problémy s autorskými právy Hasselbladu, v jehož vzhledu se kamera více než inspirovala. Podle jejích slov se však nevzdává a již začala pracovat na novém designu. Sledujte proto její deník.

Foto: Kelly Angood

Foto: Kelly Angood

Foto: Kelly Angood

VÝSTAVY