Střípky z fotografického světa III

Ricoh-Omnidirectional-fish-eye-lens-camera

Canon chystá nový firmware pro své zrcadlovky, Panasonic přišel s revoluční technologií obrazového snímače a Ricoh vyvíjí jednoduchý panoramatický fotoaparát.

 

Nový firmware pro Canon EOS 1DX a 5D Mark III

Chystá se nový firmware pro digitální zrcadlovky Canon EOS 1DX a 5D Mark III. Jeho úkolem bude zrychlit zaostření v případě použití pomocného AF přisvícení externím bleskem. Datum vydání nového firmware zatím nebylo stanoveno, ale nemělo by to dlouho trvat. Oficiální vyjádření Canonu najdete na fóru amerického webu Canonu.

Canon EOS 5D Mark III

 

Blíží se konec Bayerovy masky na snímačích?

Panasonic pracuje na novém uspořádání obrazového snímače, které se objede bez Bayerovy masky. Barevné filtry před jednotlivými světlocitlivými buňkami nahradí miniaturní odrazné vrstvy (micro color splitters), které rozdělí dopadající světlo na R, G a B složky a namíří je na fotodiody.

Schéma činnosti a rozdíl konvenční Bayerovy masky (vlevo) a nové technologie Panasonicu (vpravo)

Pro výrobu odrazných vrstev lze použít standardních výrobních postupů a co je důležitější, vrstvu lze „napojit“ jak na CMOS, tak i na CCD snímač. Z hlediska výrobní technologie tak novým snímačům v cestě nic nebrání. Barevná Bayerova maska podle Panasonicu blokuje 50 až 70 % dopadajícího světla, zatímco odrazná vrstva propustí veškeré přicházející světlo. To by mělo mít za následek nižší šum při vysokých citlivostech a přesnější zachycení barev. Zatím je ale vše ve fázi výzkumu a testování, na první komerční aplikace si ještě počkáme.

 

Prototyp panoramatického fotoaparátu

Společnost Ricoh představila prototyp panoramatického fotoaparátu. Přístroj netradičního tvaru je osazen dvěma objektivy typu rybí oko s úhlem záběru 180°, které pořídí dvě fotografie a jejichž složením vznikne plné 360° kulové panorama. Hotový záběr pak přístroj odešle po Wi-Fi třeba do tabletu nebo mobilního telefonu.

V budoucnu Ricoh plánuje, že přístroj nebude pořizovat jen statické fotografie, ale i panoramatické video.

VÝSTAVY