Střípky z fotografického světa II

yongnuo-yn500ex

Yongnuo představilo nový blesk, Lexar začal vyrábět XQD karty a k dispozici jsou nové verze firmwarů pro fotoaparáty Fuji.

 

Yongnuo YN500EX, nejrychlejší blesk

Čínská společnost Yongnuo byla dosud známa spíš levnějšími blesky, používanými zejména k dálkovému odpalování. S modelem YN500EX ale míří za vyšším cílem. Stejně jako starší model YN568EX disponuje novinka funkcí HSS (neboli synchronizací se všemi časy závěrky až do 1/8 000 s). Blesk podporuje E-TTL a iTTL včetně spolupráce s optickým slave režimem fotoaparátů a blesků Canon a Nikon a má podsvicená ovládací tlačítka. Směrné číslo činí 53. Předpokládaná cena bude okolo 4 000 Kč.

 

XQD karty od Lexaru

Je tomu již přes rok, co Nikon D4 přišel s novým standardem XQD paměťových karet (a dosud ho nikdo jiný nenásledoval). Zatímco v ostatních formátech paměťových karet panuje tvrdá konkurence, XQD karty vyráběla jen společnost Sony. Až do nedávna, kdy oznámil produkci i Lexar. XQD karty od Lexaru budou k dispozici ve dvou kapacitách, 32 a 64 GB a s garantovanou rychlostí čtení 1 100× (168 MB/s).

 

Updaty pro Fujifilm X-Pro 1 a X-E1

Společnost Fujifilm připravuje nové firmwary pro své bezzrcadlovky. Na jaké se můžete těšit změny?

Fujifilm X-Pro 1, fw 2.03

  • kompatibilita s novým objektivem XF 14 mmm F2,8R
  • vyšší výkon automatického ostření

Fujifilm X-E1 1, fw 1.04

  • kompatibilita s novým objektivem XF 14 mmm F2,8R
  • spoušť funguje i po připojení externí dálkové spouště
  • vyšší výkon automatického ostření
  • vylepšené nahrávání zvuku s externím mikrofonem

VÝSTAVY