Spadněme do zítra se Štěpánem Jílkem a Josefem Kubíčkem

Štěpán Jílek, z cyklu Mimo sezónu

Tvorbu dvojice mladých fotografů představuje Trafo Gallery v Praze. Štěpán Jílek a Josef Kubíček vystavují do začátku června výběr ze své fotografické tvorby na výstavě nazvané Spadneš do zítra.

Štěpán Jílek představuje soubor fotografií s názvem Mimo sezónu.  V tomto cyklu sleduje místa, předměty a jejich stopy v krajině v období, kdy čekají na svoje „probuzení“. Cyklus začal vznikat na Vysočině spontánně. „První záběry, které daly podnět k tvorbě celého cyklu, zachycují okamžik, kdy připravuji statek na zimu. Všiml si zvláštní krásy traktoru zakrytého plachtou a stopy plachty ve sněhu. Zaujala mne podivná tajemnost po část roku opuštěných míst a objektů, jež nás obklopují. Snažil se zachytit ve svých fotografiích jejich neurčitou krásu,“ říká ke svým snímkům Štěpán Jílek.

Štěpán Jílek, z cyklu Mimo sezónu

Portréty Josefa Kubíčka odkrývají příběhy zobrazených okamžiků. Přestože jsou pečlivě aranžované, vznikají v reakci na konkrétní situaci a náladu. „Fotografie vytvářím pomocí aparátů různých typů i formátů, klasických i digitálních. Snímky většinou dopředu promýšlím a plánuji, například fotografie Jaký otec takový syn vznikala několik měsíců, než se mi podařilo najít ty správné modely. Dávám tvář svým dojmům, pocitům, představám. Vyhýbám se tvorbě do uzavřených cyklů, věnuji se každé fotografii samostatně,“ dodává Josef Kubíček.

Josef Kubíček, Jaký otec

Společně se černobílé a barevné fotografie, ať už pořízené digitálním či analogovým přístrojem, doplňují, stejně jako sami autoři. Oba tvůrce totiž už před lety spojilo společné studium průmyslového designu na VUT v Brně.

15. 5. 2014 – 1. 6. 2014

Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9 – Libeň

Štěpán Jílek, z cyklu Mimo sezónu

 

Josef Kubíček, Krajina

VÝSTAVY