Softwarové novinky uplynulého týdne

500px-iPad-Logo

Přinášíme vám přehled novinek na poli softwaru. Inovované verze svých programů vydaly společnosti Adobe a DxO Labs, zaujmout by vás mohla i aplikace pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS.

Nové verze produktů Adobe

Společnost Adobe vydala nové verze svých produktů. Lightroom 4.3 a Camera Raw 7.3 přináší tradičně zejména podporu nových fotoaparátů – tentokrát se dostalo například na Pentax K-5 II, Canon EOS 6D, Nikon D600 nebo Sony DSC-RX1. Přibyly i korekční profily objektivů. Kompletní seznam podporovaných fotoaparátů a objektivů naleznete na blogu Adobe.

Minulý týden se nové verze dočkali i uživatelé produktů Photoshop CS6 a Illustrator CS6 z řad jablíčkářů. Oba zmiňované programy nyní podporují vysoké rozlišení Retina monitorů.

500 pixelů

Patříte mezi fotografy, kteří vystavují své snímky na populárním webu 500px.com a zároveň vlastníte něketré z iOS mobilních zařízení? Pak pro vás mám dobrou zprávu, neboť na iTunes je zdarma ke stažení aplikace 500px. Prohlížejte, hodnoťe, nahrávejte fotografie z pohodlí mobilu či tabletu. Aplikace se graficky hodně povedla a zejména na iPadu je radost s ní pracovat.

Narovnejte své fotografie

DxO Labs vydala aktualizaci pro svůj software ViewPoint 1.1. Pokud jste o něm dosud neslyšeli, tak vězte, že slouží k především k nápravě kácejících se linií, rovnání horizontů nebo redukci natažených okrajů při používání širokoúhlých objektivů (tzv. Volume Anamorphosis). Aplikace je dostupná jako samostatný program či jako plugin pro Photoshop a Lightroom. Před zakoupením si můžete vyzkoušet časově omezenou verzi.

Ukázka opravy zkreslení širokoúhlým objektivem, vlevo před, vpravo po opravě

VÝSTAVY