Skupina [28]

foto Petr Kadlec, ze série Havana

Ve čtvrtek 29. května od 19:00 proběhne slavnostní křest nové ročenky Skupiny [28] v Art-residence Zahradník, V Jámě 8, Praha 1. Kmotrem je známý fotograf Jaroslav Kučera.

Skupina [28] vznikla při společném fotografickém workshopu v roce 2009, na kterém se dali dohromady fotografové, kteří cítili, že vnímají fotografii podobně a že chtějí společně pracovat. Již v prosinci 2009 vydala skupina svou první publikaci Pod povrchem s jednotlivými profily fotografů a dokumentací atmosféry workshopu. Od té doby každý rok vydává skupina ročenku, ve které prezentuje nejzásadnější práce členů v daném roce. Skupina má také za sebou více než 20 společných výstav. Namátkou například Výstavní síň Mánes v roce 2010, Galerie U  Rytíře v Liberci v roce 2011, Mánesova galerie Vlast. muzea v Olomouci v roce 2012 a Galerie Langhans v roce 2013.

foto Petr Kadlec, ze série Havana

Aktuálně společně pracují na dlouhodobém projektu Život na vsi, který bude završen reprezentativní výstavou na podzim tohoto roku. Kurátorem výstavy bude Jindřich Štreit. Rovněž spolupracují s organizacemi Adra, pro kterou vytvořili například publikaci „Pomáhat je radost“ a s organizací Člověk v tísni, ve spolupráci s kterou připravili putovní výstavu s kubánskou tématikou „Čekání na zázrak“.
Vizí skupiny je fotografie jako obraz zachycující vlastní vnitřní příběh, příběh naznačený, nedokončený. Je to okamžik proniknutí pod povrch, do křehkého meziprostoru na hraně existence a nebytí.….je to možná jen část okamžiku mapující pocit či rozpoložení, které jsou vzápětí nezvratně změněny. Fotografie je napětí a tajemství, světlo a stín, je to okamžik zalitý do ledu věčnosti. Ten okamžik je fascinující. Chceme se ho dotknout, objevit podstatu, to co není vidět a co má zůstat skryto. Čekáme až se změní fazóna, na vteřinu zmizí maska a odkryje se pravda.

foto Jana Hunterová, ze série Santhal Tribes

Skupina 28 je v současnosti sdružení osmi fotografů z České republiky a Rakouska: Jiří Havrda, Míša Hrubá, Jana Hunterová, Petr Kadlec, David Mužík, Petr Ovčáček, Gerald Y. Plattner (Rakousko) a Irena Vězdová.
Více informací na www.28mm.cz

foto Gerald Y. Plattner, ze série Polo

 .

foto Jiří Havrda, ze série Rumunští Romové

..

foto Míša Hrubá, ze série Saturdays

VÝSTAVY