Šimon Vejvančický: Industriální Kladno

instant industry  46

Od 3. září do konce října 2014 vystavuje v galerii Polagraph svoje snímky z industriálního Kladna Šimon Vejvančický, kladenský fotograf, jemuž učarovaly už první exempláře instantních filmů Impossible, tehdy naprosto nespolehlivých, nestálých a nevyzpytatelných materiálů.

A právě na ně, respektive na filmy PUSH!, nafotil své první velké série fotografií z industriálního prostředí bývalé Poldi Kladno. Fotografie zaznamenaly úspěch, byly otištěny v instantním čísle časopisu Temnokomorník. Nicméně Šimon byl kombinací Polaroidu a opuštěných továren v dezolátním stavu tak nadšený, že pokračoval dále a nyní v Polagraphu představuje sérii fotografií pořízených Polaroidem formátu 4×5 palců.

instant industry  46
Dříve velmi používaný profesionální formát je dnes již skutečně fajnšmekrovskou záležitostí. Filmy jsou velmi těžko k sehnání, stejně jako potřebná Polaroid kazeta, zatímco fotoaparáty jsou k dispozici za nemalé částky. Kouzlo tohoto formátu ale spočívá nejenom v jeho velikosti, ale také v kresbě profesionální techniky a objektivů, jež se na takto velkém formátu skvěle projeví.
Šimon se ale rozhodl vydat ještě dále, a tak fotky ze své sbírky Polaroidů skenuje a tiskne jako zvětšeniny. Představte si tedy fotky z expirovaných velkoformátových Polaroidů zvětšené na formát 100x100cm, na němž můžete kromě fantastické mizející architektury, která defakto dala vyrůst městu Kladnu, vidět i detaily kresby pozapomenutého materiálu Polaroid 4×5 palců.
V Polagraphu tak od 3. září najdete jak originální Polaroidy, tak velkoformátové zvětšeniny.

Vernisáž výstavy proběhne 3. září od 19.00 v Polagraphu (Husinecká 14, Praha 3). Autor Šimon Vejvančický výstavu zahájí a během následné besedy představí i svoje další díla.

text: upravená tisková zpráva Polagraph.cz

rozhovor s autorem:

http://polaroidlove.blogspot.cz/2014/08/rozhovor-simon-vejvancicky.html

instant industry  47

instant industry  48

 

VÝSTAVY