Sejdeme se v květnu 2114 v Berlíně? Camera obscura na sto let

casopis-foto-century-camera-jonathon-keats-camera-obscura-ref-thephotoblographer

Před měsícem začala fotografická akce, jejíhož konce se pravděpodobně nikdo z nás už nedočká.

Jonathon Keats v Berlíně rozdal oproti záloze 10 euro celkem 100 dírkových komor s ultradlouhou expozicí 100 let. Sto lidí je pak umístí dle svého uvážení kdekoliv po Berlíně a namíří je na známá místa. Jejich potomci pak za sto let komory přinesou zpět a dostanou vyplacenu zálohu.

Celé se to jmenuje Century Camera. Autoři projektu samozřejmě nevědí, zda rozdané dírkové komory technicky vydrží sto let. Ani netuší, zda vůbec v té době bude lidstvo a Berlín existovat. Přesto však optimisticky naplánovali výstavu, která začne 16. května 2114.

Autoři projektu, jimiž vedle Keatse je berlínská galerie Team Titanic, chtějí upozornit na fakt, že fotografie nejen ukazuje aktuální místo, ale také jeho změnu v čase. Pokud po čtvrt století na místě starého činžáku vyroste výšková budova, tak by se na výsledném snímku měl jako duch objevit také původní dům. Zárodkem pro projekt byla rychlá a obrovská transformace prostoru v San Franciscu, které si Keats všimnul. Zasažený tím, jak rychle se město mění v průběhu týdnů či měsíců, chtěl zjistit, jak o budoucnosti měst v podstatě rozhoduje pouze pár lidí a je manipulováno finančními skupinami, které často vůbec nejsou místní.

Keats si vybral dírkovou komoru z technického důvodu – za 100 let současná fotografická technika nebude použitelná, a proto zvolil fotografickou techniku, která se v průběhu staletí prakticky nezměnila.

Chtěli byste si vytvořit vlastní dírkovou komoru? Na webu Pinhole.cz si stáhněte program, který vám pomůže spočítat správně parametry.

A kdybyste si vlastní komoru dělat nechtěli, tak si ji můžete koupit již hotovou. Jediným českým výrobcem dřevěných dírkových komor je v současnosti Dirkoma, jejíž sortiment prodávají v centru analogové fotografie Analogue nebo v Centrum FotoŠkoda.

[zdroj: Fast Company, via: Digimanie a ThePhotoblographer]

VÝSTAVY