Rybí oko Nikon 6 mm F2,8, objektiv s největším úhlem záběru na světě

Nikon-fisheye-AW2

V průběhu dějin vzniklo několik unikátních objektivů. Namátkou třeba Canon 5200 mm F14, zrcadlový objektiv s monstrózní ohniskovou vzdáleností nebo ultrasvětelný Carl Zeiss Planar 50 mm F0,7, který si objednala NASA pro fotografování odvrácené strany Měsíce. A neztratí se mezi nimi ani kinofilmový Nikon 6 mm F2,8 Fisheye, objektiv s největším úhlem záběru na světě – 220 stupňů.

Zdroj: www.quesabesde.com

Nikon 6 mm F2,8 Fisheye byl navržen pro specifické vědecké použití a vyráběl se od roku 1972 pravděpodobně až do roku 1998, samozřejmě pouze na zakázku. Díky svému úhlu záběru se hodil pro snímkování hvězdné oblohy a mapování výskytu meteoritů, pro záběry vnitřků potrubí či tlakových nádob a podobně.

Nejde o žádného drobečka. Přední čočka má průměr okolo 23 cm a celý objektiv váží 5,5 kg! Na takovou čočku samozřejmě nejdou připevnit žádné filtry, proto byl objektiv vybaven revolverovým zásobníkem filtrů v tubusu za bajonetem. Ostřil od 25 cm až do nekonečna.

Řez Nikonem 6 mm F2,8. Skládá se ze dvanácti čoček v devíti skupinách.

Ukázkové fotografie

A jak to celé fotí? Překvapivě výborně, dokonce zdatně sekunduje i 36MPix Nikonu D800. Ukázkové fotografie z této kombinace v plném rozlišení najdete přibližně ve dvou třetinách tohoto článku. Pro technicky zaměřené z vás je k dispozici dokonce i manuál.

 

 

Máte zájem?

Celkem bylo vyrobeno několik stovek kusů, což je poměrně vysoké číslo, přesto jde o raritní objektiv. Nedávno byl jeden kousek v prodeji v Anglii za 100 000 liber a už je prodaný. A ještě jedna zajímavost na závěr: 6mm rybí oko mělo i svého menšího bratříčka se světelností F5,6 a stejným úhlem záběru.

VÝSTAVY