Recenze: české fotografické filtry VFFOTO si brousí zuby na drahou konkurenci

VFFOTO_produkt_06

Fotografických filtrů je na trhu nepřeberné množství a pomalu se mezi velkými světovými značkami začínají prosazovat i domácí produkty. Dnes se podíváme na šroubovací filtry VFFOTO českého výrobce, které slibují vysokou kvalitu za nízkou cenu.

Co mají filtry VFFOTO  společného?

V prvé řádě velmi tenkou obroučku, která u UV a ND filtrů měří 2 mm (výška, kterou filtr vystupuje nad přední hranu objektivu), u polarizačního filtru to je 5 mm. I navzdory tomu se u všech filtrů dopředu vlezl závit, do kterého lze našroubovat další filtr a hlavně přichytit přední krytka. Díky tenkému rámečku se filtry hodí i pro ultraširokoúhlé objektivy. Přední hrana obroučky je upravena velmi jemným vroubkováním, které poskytuje velký grip a usnadní případné povolení utaženého filtru. Filtry jsou také velmi lehké a hned při vytažení z krabičky působí provedením velmi solidním dojmem.

Krabička ukrývající filtry...

... a její obsah

Filtry jsou dodávány v pevných plastových krabičkách, uvnitř kterých jsou usazeny v lůžku z tvrzeného molitanu. Krabičky se výborně hodí i k přenášení, neboť filtr v brašně spolehlivě ochrání.

Optické sklo dodává německá firma Schott, konkrétně jde o typ Schott B 270 i Ultra-White Glass. Mimochodem, firma má i dvě továrny v České republice, konkrétně ve Valašském Meziříčí a v Lanškrouně. Povrch skla je opatřen zvýšenou ochranou proti mastnotě a poškrábání, což jsou věci, které se špatně testují, ale pocitově se mi zdá, že se UV filtr VFFOTO čistí lépe než můj starý UV filtr (Hoya Pro1 Digital MC). Podobný pocit mám například z objektivu Canon EF 8-15 F4L fisheye, který by měl být vybaven podobnou ochranou. A je pravdou, že třeba kapky vody jdou z filtru VFFOTO snadno setřít, což se o zmiňované Hoye říci nedá ani náhodou.

Kapky vody jdou z filtru snadno setřít

Pojďme se podrobněji podívat na jednotlivé filtry.

UV filtr PREMIUM Series

Dodává se v průměrech 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77 a 82 mm, my jsme měli na test ten největší. Narozdíl od ostatních se nevleze do „standardní“ 90 mm krabičky, tudíž je dodáván v krabičce o hraně 108 mm, která je na můj vkus již příliš velká. Ale u UV filtru to nevadí, neboť UV filtr vybalíte, nasadíte a pravděpodobně již nesundáte; krabička tak může zůstat doma.

Detail antireflexních vrstev filtru VFFOTO UV PREMIUM Series

UV filtr PREMIUM Series je vybaven dvanácti antireflexními vrstvami, po šesti na každé straně, které podle výrobce slibují propustnost světla cca 99,42 %. Samozřejmě jsem zkoušel, jak se projeví přítomnost filtru na intenzitě odlesků a v tomto směru mě filtr příjemně potěšil. V případě slunce je rozdíl mezi variantami s filtrem/bez filtru nepozorovatelný, filtr VFFOTO nepřidává žádné vlastní odlesky a chová se vzorně. Pouze v jediné situaci jsem přítomnost filtru zaznamenal, a to při fotografování s dálkově ovládaným bleskem, pokud je v záběru namířený proti fotoaparátu; na snímku s filtrem si všimněte viditelných modrých paprsků, které na snímku bez filtru nejsou. Jedná se ale o situaci netypickou, vyskytující se jen minimálně.

Následující trojice fotografií ukazuje míru odlesků při fotografování bez filtru, s UV filtrem Hoya a UV filtrem VFFOTO.

Fotografie bez filtru

UV filtr Hoya Pro1 Digital MC

Filtr VFFOTO UV PREMIUM Series

A ještě zmiňované porovnání se světlem blesku v záběru. Na snímku s filtrem VF FOTO si všimněte modrých paprsků.

Fotografie bez filtru

Filtr VFFOTO UV PREMIUM Series

Polarizační filtr PREMIUM

Polarizační filtry jsou momentálně k dispozici v průměrech 67 a 77 mm. CPL filtr je, stejně jako UV, opatřen dvanácti antireflexními vrstvami a polarizační fólii dodala japonská firma Nitto. Výrobce sice udává, že CPL filtry jsou vhodné pro objektivy do ohniskové vzdálenosti 105 mm, ale ani při 200 mm jsem nepozoroval žádnou degradaci ostrosti a kontrastu. Sklo drží v rámečku pevně bez vůle a kroužek se otáčí hladce. Filtr je mírně světlejší než Hoya, což může i nemusí být výhoda, záleží na situaci.

Fotografie bez filtru

Polarizační filtr VFFOTO PREMIUM

Stejně jako v případě UV filtru ani CPL nepřidává žádné své odlesky, antireflexní vrstvy pracují na jedničku. Intenzita polarizace je plně srovnatelná se „značkovou“ konkurencí.

Zkouška odlesků, porovnejte s předchozími fotografiemi. Polarizační filtr VFFOTO PREMIUM

ND filtr PREMIUM Series

Neutrální šedé filtry jsou dostupné ve třech variantách, ND 8×, ND 64× a ND 1000× (uberou 3 EV, 6 EV a 10 EV světla) a v průměrech 58, 67 a 77 mm. Na rozdíl od UV a CPL nejsou vybaveny antireflexními vrstvami, což může a nemusí znamenat problém. Při svých zkouškách jsem na nevhodné chování nenarazil, ale může se stát, že při některé pozici světla (třeba těsně za okrajem záběru) se nepřítomnost vrstev může projevit výraznějšími „prasátky“ či snížením kontrastu.

Test odlesků. VFFOTO ND 64× PREMIUM

Test odlesků. VFFOTO ND 1000× PREMIUM

Neutrální filtry, navzdory svému názvu, nejsou úplně neutrální a platí, že čím „silnější“ filtr, tím větší barevný nádech jeho zatmavení má. A opačně čím menší zabarvení, tím menší potřeba korekce při pozdějším zpracování snímků a tedy i tím kvalitnější filtr. Zatímco ND 8× je téměř úplně neutrální, ND 64× již viditelně táhne do oranžova a fotografie z ND 1000× jsou již výrazně oranžové. Pro zajímavost jsem zkoušel (bohužel jen nepřímé) srovnání s ND fitrem 1000× od známé značky BW. BW zabarvuje spíše do červena a intenzita ovlivnění barev je o málo nižší. Každopádně v obou případech je velmi snadné při konverzi z RAWu tento barevný posun eliminovat.

Filtr VFFOTO ND1000× PREMIUM a ukázka barevného posunu

Filtr VFFOTO ND1000× PREMIUM, po barevné korekci v Adobe Lightroom

Filtr VFFOTO ND1000× PREMIUM

 

Závěrečné hodnocení

Filtry VFFOTO poskytují výbornou kvalitu za příjemnou cenu, za kterou vlastně nemají konkurenci, zejména pokud potřebujete větší průměry.

+ ultratenká obroučka
+ výborná optická kvalita včetně odolnosti proti reflexům
+ kvalitní krabička
+ dostupná cena

– při specifické situaci se světlem blesku v záběru se u UV filtru objeví modré paprsky
– nedostupnost některých průměrů

Filtry zakoupíte na www.fotofiltry.eu a na www.vffoto.com

VÝSTAVY