První dojmy: Canon EOS M na vlastní oči a ruce

Canon EOS M s objektivem EF-M 18–55 F3,5–5,6 IS STM a bleskem 90EX

Na tiskové konferenci, kde dnes Canon představil nejnovější model bezzrcadlovky Canon EOS M, jsme měli i možnost si jej krátce osahat. Na tomto místě shrnu své pocity, technické parametry a produktové fotografie jsme uvedli v dřívějším článku.

Tělo, snímač a další

 • „M“ neznamená Mirrorless, ale Mini nebo Mobility
 • Když se podíváte na parametry (snímač, funkce a další), tak jde vlastně o EOS 650D, vměstnaný do malého těla bezzrcadlovky.
 • Tělo je kovové a působí velice solidně a robustně, na můj vkus je i dost těžké. Rozměry jsou tak akorát.
 • Do ruky pasuje tak akorát, ani špatně, ani výborně.
 • EOS M nemá hledáček a ani jej nelze k tělu nijak připojit, jak tomu bývá u konkurence.
 • Zadní displej je dotykový se dvěma úrovněmi citlivosti. Fotografie se zvětšují jako třeba na iPhonu gestem dvěma prsty od sebe. Na komfort jako u iPhonu ale zapomeňte, odezva není rozhodně tak rychlá a několikrát se mi stalo, že jsem musel gesto opakovat. Také se mi nelíbilo, že zvětšování potřebuje obě ruce. A pokud vím, tak jinak než zmíněným gestem zvětšovat fotografie nejde.
 • Menu je tradiční ala nové Canony stejné jako u 650D.
 • ISO 100 až 12 800 v krocích po 1 EV.

Canon EOS M s objektivem EF-M 18–55 mm F3,5–5,6 IS STM a bleskem 90EX

Canon EOS M s objektivem EF-M 22 mm F2 STM

Design menu

Nastavení citlivosti dotykového displeje

Ostření a závěrka

 • Ostření ve fotografickém režimu je pomalé, na úrovni běžného kompaktu. Olympus OM-D je výrazně rychlejší, kompaktní Sony RX100 také. Kontrastní ostření viditelně „huntuje“, což by značilo, že nevyužívá hybridního ostření a detekce fáze; to pravděpodobně pracuje jen u videa.
 • Závěrka má poměrně hlasitý zvuk, hlasitější, než bych čekal.

 

Objektivy a blesk

 • Oba EF-M objektivy jsou plastové s kovovým bajonetem a jejich provedení je skvělé, zoomovací (u EF-M 18–55) i ostřicí (u obou) kroužky jdou naprosto hladce a celkový design je prostě elegantní. Jediná věc, která se nepovedla, je povrch zoomovacího kroužku – místo gumového prstence je povrch jen zdrsněn vroubkováním a v prstech dost klouzal. Navíc při fotografování v tenkých rukavicích bude problém kroužek vůbec nahmatat.
 • Na objektivech není žádný ovládací prvek (přepínač AF/MF, zapínání IS) – pro všechno se musí do menu.
 • Přes adaptér lze připojit jakýkoli EF či EF-S objektiv. Adaptér je vlastně jen trubka s „prodrátovanými“ kontakty, vzhledem k tomu je cena 200 USD hodně přehnaná. Jediný bonus je (odnímatelná) patka na stativ.
 • Blesk Canon Speedlight 90EX je napájen dvojicí mikrotužkových baterií. Vzhledem k jeho malému výkonu (GN 9) asi s výdrží nebude problém, ale nemám mikrotužkové baterie zkrátka rád. Na těle blesku není nic než zapínací tlačítko a dioda značící připravenost; jde zkrátka o integrovaný blesk, který je ale proveden jako externí.
 • Blesk není výklopný ani otočný.
 • Blesk by měl být přibalený k přístroji a v ceně, protože jiný blesk nový Canon nemá. Ačkoli třeba z této stránky plyne, že v setu s EF-M 22 mm F2 blesk přibalený nebude. Do standardních sáněk můžete připojit libovolný blesk Canon a kompatibilní (EOS-M podporuje E-TTL II).

Adaptér pro EF a EF-S objektivy

Canon EOS M s "klasickým" objektivem EF-S 18–135 mm, připojeným přes adaptér

Jak to celé fotografuje?

Vzhledem k tomu, že jde stále o předprodukční vzorek, Canon nám nedovolil zveřejnit pořízené fotografie. Ale jak asi již správně tušíte, kvalita fotografií bude plně srovnatelná s EOS 650D, to znamená použitelné ISO 6400. Objektiv EF-M 22 mm F2 i na otevřenou clonu kreslí ostře a s minimální aberací.

Názor Martina Kozáka

Zatím jsem z EOS-M spíše rozpačitý a může za to vedle pomalého ostření i vysoká cena – set s EF-M 18–55 a bleskem 90EX bude stát 21 500 Kč. Uvidíme, jak se bezzrcadlovkovému systému bude dařit dále. Momentálně mám dojem, že pro Canon je EOS M jen vedlejšák, protože jejich zrcadlovky se prodávají stále více než dobře a byla by škoda si jejich prodeje kanibalizovat. Proto Canon představil něco „aby se neřeklo“ a až budoucnost ukáže, jestli do bezzrcadlovek pořádně šlápne. Ostatně podobnou cestou se vydal i Nikon.

VÝSTAVY