Prolistujte si FOTO 3/12 on-line!

Časopis-FOTO-2012-03-01

Jestliže vás baví fotografování, nebo se alespoň rádi kocháte skvělými fotografiemi, rozhodně si nenechte ujít červnové vydání magazínu FOTO, které vám nabídne 100 stran prvotřídního čtení a fotografií za bezkonkurenčních 85 Kč. Následující stránky jsou pouze zlomkem toho, co vám FOTO 3/12 nabízí.

Milí příznivci dobré fotografie,

časopis FOTO jenom kvete a jeho třetí vydání vás s velkou pravděpodobností bude provázet na některé z vašich letních výprav do světa. I proto jsme velké téma věnovali právě tématu fotografování na cestách. Věřím, že ať už jste naladěni čistě „reportážně“, nebo se i na dovolené snažíte najít svůj osobitý přístup k tvorbě třeba přostřednictvím portrétu, potřebnou dávku inspirace si díky námi osloveným autorům určitě najdete.

S lehkostí časopisu FOTO vlastní jsme pak do tématu zařadili i cestování v čase (Orwellův Sovětský svaz našeho čtenáře Petra Súkeníka) a do vesmíru (s Hasselbladem na Měsíci). Neustále „on the road“ je i náš hlavní „dopisovatel“ Vladimír Birgus, díky kterému máte v tomto čísle z první ruky hned dvě fotografické akce – nedávno skončený festival fotografie v polské Lodži a výstavu Zrození umělecké fotografie. Když si do prvního července pospíšíte, tuto unikátní přehlídku světových jmen v budapešťském Muzeu výtvarných umění stihnete navštívit také – vzít si s sebou můžete i plavky (lázně) a děti (ZOO).

Pokud by se vám zdálo, že v posledním a vlastně i tomto vydání v některých článcích převládají černobílé fotografie, máte pravdu. Tento způsob obrazové výpovědi je stále zkrátka stále „in“. S nadsázkou by se dalo říct, že na tento trend zareagoval i legendární výrobce fotografické techniky Leica, když představil dálkoměrný fotoaparát, jehož snímač umí zobrazit, barevný světe div se, pouze odstíny šedé. Nad touto vymožeností za sto padesát tisíc korun zůstává rozum stát, není přeci žádným tajemstvím, že i takové „černobílé“ hvězdy tradičního dokumentu, jako jsou Antonín Kratochvíl nebo Martin Wágner (jejichž tvorba je bohatě zastoupena právě v tomto čísle), fotografují digitálními zrcadlovkami a převod do černobílé škály včetně typického filmového zrna řeší bez problému až při postprodukci.

Antonína Kratochvíla jsem zachytil na snímku během společného rozhovoru s Petrem Vilgusem, Jiřím Hankem (zakladatelem kladenské Malé galerie České spořitelny, z jehož hlavy pochází nápad uspořádat společnou výstavu 4× Kratochvíl) a syny Michaelem a Waynem. Jadrná slova nejstaršího z Kratochvílů prokládaná těmi v anglickém jazyce ješte o fous jadrnějšími doprovázela sympatický postoj mistra k vlastní fotografické tvorbě. Přidávám se a letmo parafrázuji: Neohlížejte se zbytečně na to, co na vaši tvorbu řekne okolí, případně dobře cvičení publicisté. Fotografujte to, na to co máte zrovna chuť a náladu.

Přeji vám hezké a barevné léto.

— Tomáš Hliva, šéfredaktor

VÝSTAVY