Prolistujte si FOTO 2/12 on-line!

foto-2012-02-01

Pozdně jarní květnová příroda hýří barvami, ale čerstvé FOTO je paradoxně poněkud černobílé. Aniž bychom to zamýšleli, sešla se nám tentokrát skutečně početná skupina působivých černobílých fotografií, jimž dominují platinové snímky od Roberta Vana, který nám poskytl velmi osobní rozhovor, obsahující bohaté životní moudro a vedle toho dosud nepublikované snímky z rodinného fotoalba, mapující celý jeho život.

Punc výjimečnosti se pojí i se stránkami, jež v rámci tématu čísla, jímž je „krajina“, věnujeme fotografovi Ladislavu Kamarádovi – ten tvrdí, že jsme první „plátek“, kterému poskytl své „mezigalaktické sendviče“, na nichž s krajinou kombinuje krásy noční oblohy. A že mu to docela jde, potvrzuje například i jeho ocenění v loňské soutěži Czech Press Photo. Krajinářské téma představí dále práce Jana Němce, Michala Balady nebo Martiny Lindqvist.

Vynikající fotografie naleznete také v rubrikách věnovaných kultuře, které tentokrát dominuje pohled do fotografických sbírek Muzea umění v Olomouci. Techničtěji orientovaní čtenáři určitě přivítají naše první dojmy z fascinujícího retro-digitálu Olympus OM-D i detailní recenzi profesionální zrcadlovky Canon EOS 5D Mark III, kterou jsme krátce představili už v minulém čísle. Jestliže se zrcadlovkami teprve hodláte začít, přijde vám vhod náš průvodce nákupem té první, v němž jsme posoudili možnosti digitálních zrcadlovek pro začátečníky s pořizovací cenou do dvaceti tisíc korun. Pravidelně se nyní budeme věnovat také klasické fotografii – s ohledem na zmíněnou novinku začínáme populárním Olympusem OM-2N.

Pestrou směs obsahu přináší aktuální fotoškola s druhým dílem tipů pro fotografování sportu, zvířat v zoo, nebo výrazných portrétů lidí v ateliéru. Třešničkou na závěr je přehled novinek v očekávané nové verzi Adobe Photoshopu CS6.

FOTO je však časopis, který nelze popsat slovy – to se musí vidět 🙂

Stostránkové FOTO 2/2012 vychází 10. května. V prodeji na novinových stáncích v ČR za 85 Kč, na vybraných místech na Slovensku za 5,90 eur.

TIP: Získejte FOTO za výhodnou cenu na celý rok, předplatné pořídíte jen za 690 Kč.

VÝSTAVY