Přichází Olympus OM-D E-M1. Král je mrtev, ať žije král!

right_M1240_BLK

Původní Olympus OM-D E-M5 lze směle označit za bezzrcadlovku, která vzbudila nejvíce emocí ze všech a podařilo se jí dokonce na stranu kompaktů s výměnnými objektivy přetáhnout i mnoho do té doby zarytých zrcadlovkářů. Nyní přichází její nástupce s označení E-M1.

Co se změnilo?

Vlajková loď Olympusu a pravděpodobně i celého formátu Micro 4/3 je vylepšená ve všech směrech. Co přináší nového?

Live MOS snímač je nový a spolu s novým procesorem TruePix VII slibuje menší šum a lepší barvy při vysokých citlivostech. Rozlišení zůstalo na rozumných 16,3 Mpx.

Olympus konečně zapracoval na duálním autofokusu. Technologicky je řešen podobně jako třeba u Nikonu – mezi buňkami snímače jsou rozmístěny buňky pro detekci fáze. Fázové ostření bude využité jednak pro AF-C, ale hlavně slibuje výrazně rychlejší ostření se staršímí 4/3 objektivy. Olympus tak jasně míří na majitele starších zrcadlovek 4/3 formátu. Režimu AF-S s Micro 4/3 skly fázové ostření využívat nebude, což je možná trochu škoda.

Rychlejší sériové snímání, konkrétně 10 fps (RAW, buffer na 50 fotek) bez přeostřování nebo 6,5 fps s přeostřováním (buffer na 50 RAWů)

Olympus si tady nelámal hlavu a v podstatě do těla integroval nedávno představený externí hledáček VF-4. Ten ohromí velikostí (se zvětšením 1,48x je téměř tak velký, jako hledáček ve fullframu Canon 1D X) a rozlišením (2,36 milionů bodů)

Pětiosá stabilizace má být ještě účinnější, nově umí detekovat i panning a stabilizovat jen v ose na směr švenkování.

Volič režimů se přesunul na pravou stranu, zatímco na  levé přibyl nový ovladač pro nastavení AF a sériového snímání. Tlačítka jsou větší a ne tak blízko u sebe, kvůli odlišnému rozložení si ale budou muset majitelé E-M5 na nové ovládání zvykat.

Integrovaný grip a celkově mírně větší rozměry slibují výrazně lepší úchop. E-M1 je v základu přibližně stejně velký, jako byl E-M5 s první částí nasazovacího gripu.

Zabudované Wi-Fi potěší, spolu s aplikací Olympus Image Share 2.0 pro mobily a tablety, budete moci ovládat fotoaparát na dálku. E-M1 podle všeho neumí spřímo sdílet fotografie na email, úložiště či sociální sítě, pouze prostřednictvím mobilního telefonu.

M.ZUIKO DIGITAL PRO 12–40 mm F2,8

Spolu s novým fotoaparátem byl představen i standardní světelný zoom M.ZUIKO DIGITAL PRO 12–40 mm F2,8. Jak parametry ukazují, půjde o špičkový objektiv pro nejnáročnější. Je utěsněný proti prachu a vodě a disponuje programovatelným L.Fn tlačítkem.

Ceny a dostupnost

Předpokládané ceny zatím vypadají následovně:

Olympus E-M1 tělo: 39 999,-
Olympus E-M1 + 12–50 mm 44 999,-
Olympus E-M1 + 12–40 mm F2,8 56 999,-
M.ZUIKO DIGITAL PRO 12–40 mm F2,8 25 999,-

Pokud si chcete Olympus OM-D E-M1 osahat, první možnost budete mít v sobotu 23. září odpoledne v pražské prodejně Megapixelu.

VÝSTAVY