Přechod Venuše přes sluneční kotouč aneb dostaňte do fotografie něco navíc

Sekvence přechodu Venuše přes Slunce. Zdroj: NASA

Podívejte se na skvělý výběr fotografií z nedávného unikátního nebeského úkazu. Pozorovat jste jej mohli v brzkých ranních hodinách 6. června 2012 i u nás. První pochází od Big Picture (Boston.com) a druhý od In Focus (The Atlantic).

Sekvence přechodu Venuše přes Slunce. Zdroj: NASA

Dostaňte do fotografií více!

Big Picture, projekt webového magazínu Boston.com, pravděpodobně všichni znáte. Přináší působivé výběry fotografií k důležitým světovým událostem. In Focus je vlastně to samé, jen od konkurence. Na galerii Venuše však chci demonstrovat jednu věc, kterou jsem naťuknul již v nadpise. Dostaňte do fotografií více!

Je jistě příjemné, vyfotografovat si vzácný úkaz, ke kterému dochází jednou za 121,5 roku (resp. 105,5 roku), a jehož dalšího opakování se nikdo z nás s vysokou pravděpodobností znovunedožije. Ale buďme upřímní, NASA, hvězdárnám a podobně nemůže běžný amatér konkurovat. Proto pokud mají mít fotografie i jinou než prostou dokumentární hodnotu pro autora, je třeba do nich dostat něco navíc. A právě to nádherně ilustruje výběr od Big Picture. Nemám teď namysli záběry z drahých teleskopů NASA v jiném než viditelném spektru, ale zdánlivě „obyčejné“ reportážní snímky. Oč zajímavěji a trvaleji působí snímky s lidmi, siluetou věže, ptákem a podobně oproti obyčejnému kotoučku s černým puntíkem, nemyslíte? A neplatí to jen pro Venuši, ale i záběry Měsíce nebo třeba pro oblíbené fotografování ohňostroje.

A ještě jedno video NASA

VÝSTAVY