Povedená či nepovedená prezidentská fotografie?

Francouzský prezident Francois Hollande. Foto: Raymond Depardon/ Magnum Photos

Oficiální portrét nového francouzského prezidenta Francoise Hollanda, který má na svědomí slavný fotograf, novinář a dokumentarista Raymond Depardon, budí rozporuplné pocity. Nejen na internetu, ale i v médiích.

Francouzský prezident Francois Hollande. Foto: Raymond Depardon/ Magnum Photos

Prezidentský snímek sklidil kritiku

Fotografie zachycuje prezidenta Hollanda jako „obyčejného“ muže, ve skromném a nenápadném stylu, na kterém si zakládá, v zahradách Elysejského paláce. Fotografie hned po zveřejnění sklidila kritiku veřejnosti. Komentáře mířily na nevýrazné prostředí („Nikdo nepozná Elysejský palác, tenhle snímek mohl vzniknout kdekoli“), nevýraznou stylizaci („Tohle není portrét prezidenta, ale fotografie nějakého chlapíka v zahradě“) i na světelné poměry („Pozadí vypadá jako dodatečně vložené, budovy jsou příliš světlé, vlajky nevýrazné a přeexponované“). Prezident si na fotografování vyhradil dvanáct minut a Depardon stihl během této chvilky vytvořit pouhých dvanáct záběrů.

Co si o snímku myslíte vy?

Foto: Magnum Photos

Foto: Magnum Photos

Foto: Magnum Photos

Raymond Depardon

Raymonda Depardona proslavily fotografie mladé Bridgette Bardot, které pořídil, když mu bylo pouhých sedmnáct let. Za peníze za ně utržené si pořídil dva nové fotoaparáty, Rolleiflex a Leicu. Jako žurnalista začal fotografovat v roce 1960 pro agenturu Magnum Photos, účastnil se válečných konfliktů v Alžírsku, Vietnamu, Biafře (krátce existující státní útvar na jihovýchodě Nigérie) nebo Čadu. Prohlédněte si jeho snímky pro Magnum Photos.

Zdroj: PetaPixel, Wikipedia, Magnum Photos

VÝSTAVY