Poprvé v ČR: Velký glamour foto festival Xtasy

xtasy-festival-2012-praha-okor-prijede-rolando-gomez

Ve dnech 28. 8. až 1. 9. 2012 se v Praze a na Okoři bude konat první ročník glamour foto festivalu Xtasy. Fotografický festival Xtasy 2012 je největší evropská událost glamour fotografie, která letos bude poprvé představena také v České republice.

Až do 15. 7. máme pro čtenáře časopisu FOTO zvýhodněnou nabídku. Předplaťte si FOTO a k tomu dostanete jednodenní vstupenku pro fotografy, navíc se slevou 410 Kč. Cena balíčku je 3280 Kč (při nákupu samostatně je cena 690 + 3000 Kč).

Objednávejte v našem předplatitelském formuláři, nabídka je určena pro čtenáře s doručovací adresou v ČR a vstupenka je pro čtenáře od 18 let.

xtasy-festival-2012-praha-okor-prijede-rolando-gomez

Před zahájením samotného festivalu proběhnou v Praze během několika dní workshopy, semináře, výstavy a soutěže. Vše pak vyvrcholí poslední prázdninový víkend fotografickým festivalem na hradě Okoři.

K dispozici bude fotopark s tematicky laděnými originálními scénami, který nabídne fotografům začátečníkům, amatérům i profesionálům nejen praktické zázemí, ale skutečné fotografické žně.

„Málokdo má možnost získat vlastní a kvalitní fotografie. Fotograf je většinou odkázán na domácí amatérské podmínky či drahé jednorázové kurzy. Na Xtasy má vše na jednom místě –  krásu, pestrost, profesionalitu a setkání s odborníky,“ říká ředitel festivalu Jiří Macháček.

„Žhavé a divoké“ fotoscény

První ročník je věnován tématu HOT & WILD!, a podle toho se návštěvníci mohou těšit na fotoscény  jako třeba Wild Cats, Ferrari Stage, Harley Stage, Prison, Factory Gym a další.

Na nich se vystřídají na dvě desítky fotomodelek. Každá scéna je navržena grafikem, zhmotněna scénografem, nasvícena odborníky a zastřešena proti nepřízni počasí. Před pódii bude vyhrazený prostor pro několik desítek fotografů včetně třístupňové tribuny.

Špičkovou úroveň, nepřekračující hranici vkusu, zaručuje nejen kvalitní organizační, technická, personální, cateringová a programová stránka, ale především účast českých i zahraničních profesionálů.

Speciálním hostem a patronem festivalu je guru glamour fotografie Rolando Gomez(kterému mimo jiné vyšla i v ČR kniha o glamour fotografii). Účast potvrdila i U.S. Playmate Cassandra Lynn.

Doprovodný program

Před festivalem se bude konat výstava a party v pražském Harley´s baru. Po oba hlavní festivalové dny čeká návštěvníky vedle možnosti fotografování a soutěžení i bohatý doprovodný program, který ocení i širší veřejnost bez fotografických ambicí.

Hudební a taneční program je přístupný pro všechny účastníky festivalu s platnou vstupenkou. Návštěvníci se mohou těšit na  DJ´s, taneční skupiny a kapely jako Victoria & band, Navigators, Cosmic people, En.dru, Showstation či firewshow Pa-li-tchi.

Přímo na hradě pak bude tzv. Private Lounge – jedinečná top-less foto scéna, koutky pro individuální focení, hudební produkce, spa zone, beach bar, catering.

Typy vstupného

Vstup je od 18 let a počet účastníků je omezen.  Jednotlivé vstupenky si můžete koupit přímo na stránkách festivalu www.xtasy.eu nebo využít balíčku „předplatné+vstupenka“.

Základní vstupné BASIC umožňuje vstup do fotoparku, ovšem bez možnosti fotografování. Při zakoupení akreditace SILVER nebo GOLD je návštěvník oprávněn pořizovat fotografie na všech fotoscénách, a to i v rámci doprovodného programu. Samozřejmostí jsou autorská práva a práva na užití hotových snímků včetně možnosti zúčastnit se soutěží.

A o čem je glamour fotografie?

Glamour fotografie je o decentní kráse, ženském půvabu a osobitém zachycení tohoto okamžiku. Důraz spočívá na modelce, nikoliv na oblečení jako v případě módní fotky či nahoty u erotické fotky.

Glamour fotografie je velmi oblíbený a rozšířený žánr, jehož počátky se datují na počátek 19. století.  Původ současného glamour žánru je spojený s ranným Hollywoodem, aby jej pak zcela změnil v 50. letech časopis Playboy.

Rozhovor s Jiřím Macháčkem, ředitelem festivalu

jiri-machacek-reditel-xtasy-festival

Jakou mají tradici glamour foto festivaly ve světě?

To je zajímavá otázka. Zatímco styl glamour se jako takový datuje již od zrodu fotografie, prožil výrazný skok s nástupem filmového Hollywoodu a veleskok díky časopisu Playboy, větších aktivit okolo něho bylo až doposud jen několik. A to především v elektronickém světě, kde se příznivci glamour fotografie postupně shromažďovali, sdělovali si své zkušenosti a zážitky ze soukromých focení nebo workshopů u proslavenějších profesionálů.

Až teprve v poslední době se glamour dostává do světel reflektorů, hledáčků objektivů a do titulků magazínů či časopisů. Fotit krásnou ženu ve stylu glamour znamená pečlivou přípravu počínaje vhodným líčením, perfektním stylingem až po výběr modelky a prostředí.

A nemusíme si zakrývat, že je to především o financích a volném čase. Věnovali jsme nemálo týdnů hledání podobné akce, zejména z důvodu načerpání potřebných zkušeností, ale potkávali jsme se jen s dílčími úspěchy.

Nejblíže k XTASY má, co se rozsahu týče, rakouský Bodypainting festival, který funguje již od roku 1998. Jeho fotozóna je pro nás každoročně silnou inspirací, která nám ukázala, že o akce tohoto rozsahu je velký zájem v celé Evropě.

Proč jste se rozhodli přivézt festival tohoto typu do Čech, a proč zrovna na Okoř?

Lokalita festivalu byla velkým oříškem od samého počátku. Vhodné prostory jsme hledali více než půl roku, hráli si s různými variantami.

Pro Českou republiku rozhodlo zejména setkání s Rolandem Gomezem v USA. Řekl bych, že to je jedno z jeho zatím tajných přání, které se nám podaří na podzim naplnit.

Nahrávalo tomu i to, že začíná platit pravidlo „co Čech, to fotograf“. A Okoř vzešla z požadavků jako nejlepší. Je to nádherné místo s krásnou scenérií hradu v pozadí. Když ji viděl poprvé technický designér, okamžitě si začal plánovat, jak hrad v noci prokreslí barevnými světly. I proto jsme hned zavrhli myšlenku postavit ve fotoparku klasické uzavřené výstavní stany, které by tento celkový dojem kazily, a zvolili jsme variantu otevřených stanů typu chapito, které svým osobitým způsobem propojí okolní přírodu s děním na foto scénách uvnitř.

Proč „hot and wild“? Resp. může být v glamouru ještě něco jiného než „hot and wild“?

Výborný postřeh. Téma je zvolené naprosto záměrně. Rádi provokujeme, glamour má být smyslný, vášnivý, plný energie i erotična. První část tématu je dvojsmyslem spojujícím právě onu horkost, která náleží každému ročníku, s možností vytvořit si snímky – tedy „shots“.

Druhá část názvu je proměnlivá. Letos jsme se rozhodli vsadit na divokost, svobodu, nespoutanost. Také proto bude na festivalu i v rámci doprovodném workshopu pózovat americká playmate Cassandra Lynn, pro nás pomyslný symbol Ameriky, která dala glamour stylu jasný rámec.

Další ročníky pak budou zase trochu v jiných scénách, stylech, například sport, oheň, sny, voda, army, sci-fi… Krásnou ženu lze fotit v tisících různých prostředích a nikdy vás to nepřestane bavit. XTASY je celé o vášni fotit a prožít ty dva festivalové dny naplno.

VÝSTAVY