Podzimní novinky Canonu: "levné" eLko 24–70 F4L IS, pevný univerzál 35 F2 IS a nové krytky

24-70mm-f4-1222

Objektivy se světelností F4 a červeným kroužkem kolem bajonetu jsou mezi Canonisty velmi populární a výrobce jim vyšel vstříc s novým modelem Canon EF 24–70 F4L IS USM. Ten je zamýšlen zejména jako setový objektiv pro Canon EOS 6D, ale využijí jej určitě i majitelé jiných modelů.

S novinkou na makro? Proč ne!

Canon EF 24–70 F4L IS disponuje na poměry Canonu unikátní makro funkcí. Po přepnutí přepínače na těle do polohy Macro vám dovolí objektiv nazoomovat ještě o kus dále za ohnisko 70 mm a dosáhnout tak zvětšení až 0,7×. Má to však jednu vadu: takového zvětšení je dosaženo při velmi malé zaostřitelné vzdálenosti, jinými slovy objekt je třeba umístit přibližně tři cm před přední čočku objektivu. A to je kupříkladu na hmyz jen velmi těžko použitelné.

Hybridní IS a utěsnění

Stejně jako makro objektiv Canon EF 100 F2,8L IS, disponuje i 24–70 hybridním stabilizátorem, který je účinnější právě při snímání zblízka. Co se ale již tolik neví je, že tento stabilizátor velmi dobře pracuje také v režimu natáčení videa z ruky. Canon EF 24–70 F4L IS by se tak mohl stát oblíbeným mezi kameramany.

Jak je u řady L zvykem (až na výjimky), objektiv je utěsněný proti prachu a vlhkosti. Nepotěší však cena, která se očekává okolo 1499 USD.

Canon EF 35 F2 IS USM

Poněkud stranou zájmu je další nový objektiv, monofokální Canon EF 35 F2 IS. Zdá se, že Canon buduje novou řadu relativně levných a světelných pevných objektivů se stabilizací – z dřívějška si určitě pamatujete na EF 24 F2,8 IS a EF 28 F2,8 IS. Objektiv se bude prodávat za cenu 849 USD.

 

 

Nové krytky

S novými objektivy Canon přešel na nový model krytek přední čoček, s nasazovacím mechanismem uprostřed. Nejde o nic unikátního, ostatní výrobci používají stejné krytky již dlouho. Jen může být trochu matoucí, když budete na různých objektivech používat různé typy krytek. Od ledna 2013 by nové krytky měly postupně nahradit ty staré u všech objektivů řady EF.

 

VÝSTAVY