Podivné fotografie amerických olympijských sportovců od Joe Klamara

Jedna ukázka za všechny. Jonathan Horton, foto: JOE KLAMAR/AFP/GettyImages

Slovenský fotograf Joe Klamar nafotil pro agenturu Getty Images sérii portrétů amerických sportovců, kteří se zanedlouho představí na Olympijských hrách v Londýně. A podobně jako Raymond Depardon za fotografie nového francouzského prezidenta Hollanda (psali jsme zde), schytal i Klamar za své snímky převážně kritiku.

Jedna ukázka za všechny. Jonathan Horton, foto: JOE KLAMAR/AFP/GettyImages

Opravdu tak špatné?

Snímky jsou opravdu většinou bez nápadu, často podivně komponované nebo ořezané a sportovci na nich zaujímají zvláštní pózy. Na fotografovu obranu ale nutno říci, že pravděpodobně vznikaly v časovém presu a v nevhodných podmínkách při Olympic Media Summitu v Dallasu, kam se sportovci sjeli a novináři dostali příležitost si je vyfotografovat v improvizovaném ateliéru. Podle všeho měli k dispozici jen dvě pozadí, americkou vlajku a pár sportovních náčiní, co si sportovci dovezli. A co víc, Klamar není ateliérový fotograf.

Štavnatá diskuse o pořízených fotografiích se rozjela třeba na webu PetaPixel (anglicky). Jeden za všechny: „Příště to nechte na Joe McNallym.“

Inspirace odjinud

Na závěr ještě jeden set fotografií, ze stejného dne, od Lucase Jacksona z Reuters. Tyto snímky jsou o něco lepší provedením, ale pořád většině z nich chybí nápad. A konečně do třetice, jak to může dopadnout, když máte nápad, sportovce a hlavně spoustu času.

Doplnění: Joe Klamar vysvětluje, jak vlastně fotografování probíhalo (anglicky).

VÝSTAVY