Petr Toman – Republika Černobyl

05

V předsálí kina Kotva v Českých Budějovicích vystavuje až do 25. května Petr Toman své fotografie s názvem Republika Černobyl. I 30 let po jaderné havárii by se nemělo zapomenout. Nejen na výbuch samotný, ale hlavně na způsob, jakým se kolem něj mlžilo a na životy lidí kolem.

Petr Toman jezdí do okolí Černobylu již od roku 2010. Ale nejen do zakázané zóny. Například městečko Ivankiv leží 30 kilometrů od hranice radioaktivní zóny, je takzvaně „čisté“, přesto mají tamější lidé Černobyl hluboko pod kůží a hlavně v hlavách. „Turisti, kteří tam obvykle jezdí, navštěvují opuštěné domy a sledují vysoká čísla dozimetrů, ve skutečnosti ale musíme, k tomu abychom pochopili celou tragédii Černobylu, jít k lidem, kteří tam žijí,“ vysvětluje fotograf.

Profesor Jurij Bandaževskyj nazval území okolo černobylské zóny Republikou Černobyl. „Je to domov miliónů lidí, kteří i kdyby stokrát chtěli, tak nikam neodejdou, protože nemají za co a kam. Dokud tam tedy budou žít, bude existovat i jejich „republika“, bude existovat i Černobyl,“ říká Petr Toman.

Předsálí kina Kotva, Lidická 2110, České Budějovice

8. 4.—27. 5. 2016

VÝSTAVY