Opravte rozmazané fotografie

sd

Programátor a odborník na zpracování signálu Vladimir Yuzhikov zpřístupnil svůj nástroj na opravu špatně zaostřených či máznutých fotografií s názvem SmartDeblur.

Co SmartDeblur umí (a co neumí)

Aplikace, kterou si můžete zdarma stáhnout sami z této adresy, dokáže opravit špatně zaostřené nebo máznuté fotografie. K dispozici je pro Windows a Mac, dokonce včetně zdrojových kódů. Bohužel je omezená na maximální rozlišení fotografie 2 048 bodů, takže vám větší fotografii napřed zmenší. Odezva je velmi svižná, změnu vidíte téměř okamžitě, což je pro ladění parametrů algoritmu nutnost. Jestli vás zajímá teoretické pozadí, podívejte se na web projektu.

Okno programu

Pokud jde o nápravu pohybového rozmáznutí (roztřesením fotoaparátu), SmartDeblur momentálně dokáže pouze jednoduché přímé rozmáznutí. Yuzhikov ale pracuje na pokročilejším algoritmu, který sám z fotografie analyzuje druh rozmáznutí a bude zvládat i složitější „tvary“.

SmartDeblur nedokáže zachránit nepovedené fotografie. Ačkoli je jeho výstup účinnější, než klasické algoritmy jako unsharp mask, z neostré fotografie výborně vypadající ostrou zkrátka nevyrobí. Jeho nasazení vidím spíš ve speciálních případech, typu „ofotil jsem si mobilem oznámení na nástěnce, ale protože tam byla tma, snímek je rozmazaný a já bych ho potřeboval vylepšit tak, aby šel text přečíst“.

Není to první pokus

Možná si ještě pamatujete na video z loňského roku, ve kterém společnost Adobe dávala nahlédnout pod pokličku toho, co se chystá pro některý z budoucích Photoshopů. Ukázka algoritmů na odstranění pohybového rozmáznutí je hodně působivá. Nicméně ve Photoshopu CS6 se tato užitečná vychytávka neobjevila, možná se dočkáme v další verzi.

 

VÝSTAVY