Olympijské hry budou fotografovat roboti

seventhphotofabrizio

Agentura Reuters veze do Londýna dálkově ovládané robotické fotoaparáty. Můžeme se tak těšit na záběry zajímavější než kdykoli dříve.

Nic naplat, blížící se Olympijské hry v Londýně hýbou světem a i proto se jim věnujeme již po několikáté. Ty letošní budou bezesporu nejfotografovanější událostí v dějinách lidstva. Mimochodem, již na fotbalovém EURO 2012 bylo okolo hřiště připraveno 150 fotopozic a dění na trávníku během finále nepřetržitě zachycovalo 31 kamer. Ale zpět k olympiádě. Reuters již v těchto dnech rozmisťuje fotoaparáty po sportovištích, především nahoru pod střechy. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, dálkově ovládané fotoaparáty jsou běžná věc. Ale systém vyvinutý fotografem Pawelem Kopczynskim, jde ještě dál. Díky zabudovaným servům nejsou fotoaparáty zaměřené na konkrétní místo, ale lze je snadno natáčet či měnit zoom jejich objektivů a pochopitelně i mačkat spoušť. Snímky jsou online streamovány do redakčního editačního systému, odkud poputují do médií po celém světě.

Reportáž z instalace fotoaparátů si prohlédněte na blogu Reuters.

 

Je to vůbec ještě fotografování?

Na jedné straně vzniknou určitě působivé snímky z netradiční perspektivy, kterým se budeme obdivovat, na straně druhé si nejsem jist, zda bych měl z podobných snímků radost; respektive kdo by z nich vlastně měl mít radost? A co v případě, že takovéto snímky někdo například přihlásí do soutěže? Kdo to vlastně bude? Člověk, který fotoaparát nainstaloval? Nebo ten, který v tiskovém centru u počítače hýbal joystickem a mačkal Enter? Mimochodem, nazvali byste člověka, ovládajícího takovýto fotoaparát, fotografem? Není spíš fotograf redukován na pouhého operátora?

Getty nesmí zůstat pozadu

Getty Images, agentura oficiálně pověřená fotografováním Olympijských her, zase plánuje nasadit létající quadroptéry se zavěšenými fotoaparáty. Každopádně se máme na co těšit.

VÝSTAVY