Ohlédnutí za uplynulým rokem

_bo2

Aneb pojďte si s námi připomenout, co se všechno stalo a nestalo v roce 2012.

Leden 2012

Hned na začátku ledna potěšila společnost Adobe všechny uživatele programu Lightroom, když uvolnila veřejnou betu verze 4. Nutno říci, že šlo opravdu a pořádný krok vpřed. Canon EOS 1DX dostal konkurenci v podobě Nikonu D4. Mezi jeho nejzajímavější vylepšení patří podsvícení tlačítek.

Únor 2012

Únor byl opravdu vzrušující! Nikon nasadil s modelem D800 megapixelovou laťku pořádně vysoko. Z obrovské porce 36 Mpx na fullframe snímači se někteří uživatelé radovali, jiní jej proklínali… čas dal za pravdu spíše první skupině. Pikantní je, že zatím se ji podařilo překonat jen Nokii a teď poslouchejte pořádně: s mobilním telefonem 808 Pureview s 41 Mpx!

Do retro vlny, nastartované Fujifilmem, naskočil i Olympus s bezzrcadlovkou s poněkud krkolomným názvem OM-D EM-5.  Byli vyhlášení vítězové World Press Photo 2012.

Březen 2012

Canon oslavil výročí 25 let od výroby první zrcadlovky systému EOS a uživatelům nadělil nástupce pětkové řady EOS 5D Mark III – vlastně takový odlehčený jedničkový model. Jeho recenzi si přečtěte ve FOTO 2/2012. A do třetice Canon. Nejnovější verze RAW konvertoru Digital Photo Profesional obsahuje Digital Lens Optimizer, algoritmy na pokročilou nápravu vad objektivů. Funguje na výbornou.

Duben 2012

Rozhodně největší událostí čtvrtého měsíce, alespoň tedy pro nás v redakci, je vydání historicky prvního čísla časopisu FOTO. Ambice máme nemalé, ale pomalu se nám daří je naplňovat. Díky dobrým vztahům s výrobci má Martin Kozák jako jeden z prvních v České republice možnost si osahat to nejlepší, co japonec dokáže: Canon EOS 1D X. Asociace TIPA udělí své každoroční ceny. Co by to bylo za měsíc, kdyby se alespoň jednou nedemonstrovalo. Tentokrát se do Prahy sjelo několik desítek odborářů, aby si společně zanadávali na poměry v České republice. Byli jsme u toho a zároveň jsme pro vás připravili malý návod, jak se vlastně na takové akci fotografuje.

Vychází nový Adobe Photoshop CS6 a Canon EOS 5D Mark III má problémy s pronikáním světla okolo horního stavového displeje.

Svět je plný nádherných fotografií, za všechny jmenujme například netradiční snímky hudebních nástrojů zevnitř pro Berlínskou filharmonii a obrovskou kolekci 870 tisíc historických fotografií z budování New Yorku. Mimochodem, druhý jmenovaný web byl první dva týdny po medializaci totálně přetížený.

Květen 2012

Co se událo na poli techniky? Mnoho. Sony oznámil NEX-F3 a SLT-A37, Panasonic profesionální objektiv pro m4/3 systém 12–35 mm F2,8 O.I.S. a Pentax „počasíodolnou“  zrcadlovku K-30. Bratři Slováci rozjíždí produkci fotografických filtrů značky 84.5mm.

A zase ten archiv. NASA zveřejnila archiv fotografií z letů programu Gemini. Mimochodem, povídání o fotografické technice ve službách kosmonautiky najdete ve FOTO 3/2012. Zapřemýšleli jsme také nad nezištným poskytováním fotografií.

Červen 2012

Blíží se letní olympijské hry a oficiální fotografická agentura her Getty Images pořídila zajímavé portréty sportovců v jejich prostředí. Olympiáda vůbec začíná být populárním tématem mezi fotografy, o čemž svědčí i narůstající debaty o tom, jak velký fotoaparát vám vlastně pořadatelé dovolí na sportoviště přinést. Odstartoval nový ročník fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Na poli kompaktních fotoaparátů způsobil malou revoluci Sony RX100 – konečně přístroj s pořádně velkým snímačem a světelným objektivem. Přes Slunce přechází Venuše a magazíny Boston.com a The Atlantic sestavily výběr působivých fotografií tohoto neobvyklého jevu. Canon představil model zrcadlovky 650D s dotykovým displejem a hybridním ostřením při videu.

Třetí číslo časopisu FOTO je před prázdninami zaměřeno na cestování a cestovatelskou fotografii. Nechybí ani recenze – Nikonu D800, Olympusu OM-D E-M5 nebo duel tabletů, Android vs iPad.

Červenec 2012

Léto je v plném proudu a určitě oceníte několik tipů, jak fotografovat na pláži. Používáte populární fotoaplikaci pro mobily Instagram? Pak vás určitě bude zajímat, co všechno lze s takto pořízenými snímky dále provádět. Spolupracujeme s webem Fototipy.cz, který se snaží vytipovávat a představovat zajímavé lokace k fotografování.

Fujifilm končí s výrobou některých filmů Velvia, naopak Canon se odvážil do vod bezzrcadlovek.

Srpen 2012

Druhý měsíc prázdnin začal nemilou zprávou. Díky laxnosti především českých úřadů a neschopnosti se dohodnout z obou stran přijde Česko pravděpodobně o unikátní soubor fotografií Josefa Koudelky. 4. srpna umírá slovenský fotograf Karol Kállay.

Olympiáda v Londýně propukla naplno a pozornost na sebe strhl fotograf Dan Chung, který celé hry nafotil iPhonem. Na recenzi jsme dostali superkompakt Sony RX100. Své ceny za techniku uděluje společnost EISA, Nikonu se daří zkřížit mobil s fotoaparátem a vzniká fotoaparát poháněný operačním systémem Android2.3 (který ale neumí telefonovat). A jen několik dní po Nikonu přichází s křížencem mobilu a fotoaparátu i Samsung. Jeho Galaxy Camera vypadá papírově lépe.

Martin Kozák se zamyslel nad tím, zda je něco pravdy na povzdeších o tom, že starší kompakty fotografovaly lépe.

Září 2012

Obálka prvního čísla časopisu FOTO se dostává do výběru webu Coverjunkie. Již tradiční fotosoutěž Nikon kalendář pokročila do tipovací fáze. Náš redaktor technických rubrik vzal v září několik fotozavazadel svých kamarádů a známých a prohnal je zavazadlovým rentgenem. Obrázky jsou to hodně zajímavé, co myslíte?

Září se nese ve znamení největšího světového fotografického veletrhu Photokina a výrobci si ty nejlepší špeky schovali právě na něj: kupříkladu levné fullframe zrcadlovky od Nikonu a Canonu, další povedené retro Fuji X-E1 a nebo unikát, první fullframe kompakt na světě Sony RX1. Jeho recenzi si budete moci na webu přečíst již brzy, zatím se podívejte na několik neupravovaných snímků z předprodukční verze. Na Photokině toho ale bylo mnohem víc, jak dokládají tento a tento článek.

Říjen 2012

Alexandr Khokhlov fotografuje působivé černobílé portréty, celkem by jich mělo vzniknout patnáct. Vychází FOTO 5/2012 a nosným tématem je tentokrát architektura.

Na aukčním serveru eBay jste mohli vydražit fotoaparát Nikon D4, kterým fotografoval na olympijských hrách sprinter Usain Bolt. Pokud vás svět rychlosti a akce zajímá více, určitě si nenechte ujít nové verze GoPro kamer. Jsou opět menší, lehčí a ještě výkonnější, což tentokrát opravdu není jen marketingový slogan. Nikon rozšiřuje portfolio svých bezzrcadlovek o model Nikon 1 V2.

Listopad 2012

Letošní předposlední číslo FOTO 6/2012 je na stáncích. Hlavní událostí domácí fotoreportérské scény bylo bezesporu vyhlášení výsledků Czech Press Photo a tomu se také věnuje Petr Vilgus v časopise. Amatéři mohli přihlásit své sportovní snímky do soutěže Sport amatér foto a Evropská jižní observatoř zveřejnila působivé 9gigapixelové panorama Mléčné dráhy.

Rozebrali jsme utopený Nikon D700 do posledního šroubku (uhodnete, kolik jich vevnitř celkem je?). Novinky z techniky shrnuje článek Střípky z fotografického světa 1.

Prosinec 2012

Nikon kalendář 2013 zná své vítěze a my víme, jak fotografuje Sony SLT-A99 aneb to nejlepší, co za oceánem v Sony dovedou. Po dlouhých sedmi měsících dorazil na Android fotoeditor Snapseed, první seriózně použitelná aplikace na úpravu fotografií pro tento mobilní operační systém.

FOTO 7/2012 se věnuje Měsíci fotografie, neboli festivalovým hodům v Bratislavě. Opravdu se bylo na co dívat! Pro vás, čtenáře, bude ale určitě nejlákavější fotosoutěž o bohaté ceny. Vítěz totiž obdrží digitální fullframe zrcadlovku Nikon D600!

PF 2013

Jaký bude rok 2013? Kupříkladu vyjde deset čísel časopisu FOTO, to především. V nich naleznete spoustu recenzí techniky, která nikdy v minulosti nebyla tak dobrá jako nyní: za všechny jmenujme fullframe kompakt Sony RX1, taktéž fullframe zrcadlovku Canon EOS 6D nebo třeba Panasonic GH3, to nej z Micro 4/3 světa. Těště se i na duel softwarových gigantů: Adobe vs Apple neboli Lightroom vs Aperture. A samozřejmě na záplavu inspirujících fotografií, rozhovorů s fotografy, reportáží z výstav, návodů, rad, tipů a mnoho a mnoho dalšího!

Čeká nás vzrušující rok 2013. Přejeme vám do něj vše nejlepší a těšíme se nad stránkami časopisu FOTO a na webu www.casopis-foto.cz na viděnou.

VÝSTAVY