Novinky u Canonu: EOS 60Da pro astrofotografy a EOS-1D C pro kameramany

Zrcadlovka pro astrofotografy Canon EOS 60Da

Canon nezahálí a představuje jednu novinku za druhou. Tentokrát přišla řada na astrofotografy a serióznější kameramany.

Canon myslí i na astrofotografy

Canon přichází na trh se zrcadlovkou Canon EOS 60Da. Jedná se o speciální modifikaci oblíbeného modelu 60D pro astrofotografy (odtud písmeno „a“ v názvu). Úprava spočívá ve výměně infračerveného filtru před snímačem za jiný, který propouští i emisní frekvence vodíku s vlnovými délkami kolem 656 nm a dovoluje tak ostřeji a v lepších barvách zachytit mlhoviny a další vzdálené vesmírné útvary. Canon jako jediný vychází vstříc příznivcům astrofotografie, kteří byli dosud odkázání buď na speciální a velmi drahé kamery, na starší model Canon 20Da (představený v roce 2005) nebo na podomácku zhotovené modifikace jiných zrcadlovek. Pokud byste Canon 60Da chtěli použít i na běžné fotografování, musíte se dovybavit infračerveným filtrem na objektiv.

Zrcadlovka pro astrofotografy Canon EOS 60Da

Canon 60Da určitě nebude prodejním trhákem, dostupný má být během dubna jen u omezeného množství prodejců a za cenu zhruba o polovinu vyšší než standardní verze 60D. Přesto je příjemné vidět, že Canon nezapomíná ani na minoritní skupinu astrofotografů.

Následuje tisková zpráva.

Canon přestavuje nový fotoaparát EOS 60Da – digitální zrcadlovku ideální pro fotografování hvězd. EOS 60Da navazuje na úspěch modelů EOS 60D a EOS 20Da a umožňuje zachytit bohaté červené spektrum, které produkují emisní mlhoviny. Zároveň přináší modifikovaný low-pass filtr, takže je fotoaparát citlivější na hydrogen-alpha (Hα) vlnové délky světla.

EOS 60Da je ideální pro zachycení astronomických jevů, jako jsou difúzní mlhoviny, které lze jinak vyfotit jen velmi obtížně kvůli výrazné červené barvě způsobené ionizací vodíku. U standardní zrcadlovky omezuje infračervený filtr (IR) množství Hα světla dopadajícího na snímač fotoaparátu. Množství červených signálů je nižší a eliminují se nechtěné barevné artefakty ve výsledném snímku. EOS 60Da je vybavena novým modifikovaným filtrem, který nabízí třikrát větší propustnost Hα světla než EOS 60D. V kombinaci s 18megapixelovým CMOS snímačem, procesorem DIGIC 4 a vysokým rozsahem ISO získá uživatel ostré, jasné snímky červeně zbarvených emisních mlhovin.

Velké rozlišení, vysoká citlivost a nízký šum

EOS 60Da poskytuje astrofotografům vysoký výkon a kreativní svobodu. 18megapixelový CMOS snímač formátu APS-C je ideální pro zachycení bohatých detailů hvězdokup. Zdokonalený výkon při vysokém ISO až 6400 (s možností dalšího zvýšení až na ISO 12 800) zajišťuje snímky s nízkým šumem a minimalizuje tak nutnost delších expozic a montáže stativů pro sledování hvězd. Ve spolupráci s výkonným 14bitovým procesorem DIGIC 4 poskytuje snímač také výborný poměr signál/šum ve finálních výstupních datech. Výsledkem jsou snímky s bohatými přírodními barvami a hladkými přechody tónů, které jsou ideální například pro zachycení jemných barevných přechodů mezihvězdných plynových oblaků.

Snadné ovládání

EOS 60Da se podobně jako model EOS 60D velmi pohodlně drží a jednoduše ovládá. Jednotlivá tlačítka jsou rozložena tak, aby byla snadno dosažitelná a často používaná tlačítka jsou pro rychlý přístup pohromadě. Ovládací prvky lze snadno nastavit a přesunout, aby vyhovovaly každému uživateli. Horní LCD displej se zadním podsvícením umožňuje prohlížení a nastavení parametrů snímku v průběhu fotografování. Speciální tlačítko Quick Control poskytuje okamžitý a pohodlný přístup k nastavení fotoaparátu během fotografování.

EOS 60Da je také vybavena širokoúhlým výklopným LCD displejem s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0”) a podporou režimu Live View – ideální pro komponování záběrů s použitím stativu. Výklopný kloub obrazovky poskytuje flexibilitu, zatímco režim Live View umožňuje přesné a pohodlné ovládání, které dovoluje fotografům citlivě upravit nastavení kompozice a fotoaparátu. Jemné rozlišení displeje s 1 040 tisíci body zaručuje výjimečnou úroveň zobrazených detailů, což astrofotografům umožňuje lepší prohlížení snímků.

EOS 60Da je kompatibilní s dálkovým ovladačem s časovačem TC-80N3 – programovatelným dálkovým ovládáním spouště, které umožňuje upravit nastavení fotoaparátu bez narušení pozice fotoaparátu. TC-80N3 umožňuje zachytit scénu na dálku v intervalech zvolených uživatelem nebo snímat expozice po dlouhou dobu. EOS 60Da je ideální volbou pro natáčení časosběrných filmů noční oblohy. Síťový adaptér ACK-E6 umožňuje, s využitím síťového napájení, souvisle fotografovat, takže se EOS 60Da skvěle hodí pro snímání delších expozic. Software EOS Utility umožňuje upravovat nastavení nebo si v polovině fotografování zobrazit snímky z počítače či MACu přes USB.

EOS 60Da je kompatibilní s řadou výměnných objektivů, s rozsahem od 8 mm do 800 mm, které astrofotografům poskytují výjimečné kreativní možnosti.

EOS 60Da – hlavní charakteristika:

 • Zvýšená citlivost na IR světlo.
 • 18megapixelový CMOS snímač formátu APS-C.
 • Širokoúhlý výklopný LCD displej Clear View s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0”) a poměrem stran 3:2.
 • ISO 100-6400 (s možností dalšího rozšíření až na ISO 12 800).
 • Časosběrné natáčení s EOS Utility nebo volitelný dálkový ovladač spouště TC-80N3

Canon EOS-1D X + vylepšené video = Canon EOS-1D C

Vezměte profesionální zrcadlovku Canon EOS-1D x, upravte elektroniku, přidejte videofunkce a výstup ve formátu 4K (4096 x 2160 pixelů) a dostanete Canon EOS-1D C. Novinka bude dostupná v říjnu 2012 za předběžnou cenu 10 000 €. Na EOS-1D C je zajímavá (kromě technických parametrů) i další skutečnost: vypadá to, že Canon plánuje vydat se dvěma cestami: video v klasických zrcadlovkách bude opravdu jen jako doplněk bez pokročilejších funkcí a ten, kdo to myslí s natáčením videa vážněji, bude muset investovat do řady C.

Canon EOS-1D C, nový příspěvek do řady Cinema

Spolu s novou zrcadlovkou Canon oznámil vývoj nových digitálních filmových zoom objektivů. Jedná se o tyto modely: dva širokoúhlé filmové zoom objektivy, CN-E15,5-47mm T2,8 L S (EF) a CN-E15,5-47mm T2,8 L SP (PL) a také dva filmové teleobjektivy se zoomem, CN-E30-105mm T2,8 L S (EF) a CN-E30-105mm T2,8 L SP (PL). Všechny čtyři objektivy budou dostupné s bajonetem EF a PL.

Cinema EOS systém

Co je na filmových objektivech speciálního? Mají mezi sebou sladěné (totožné) barevné podání. Při zoomování nemění místo zaostření a jejich ostřicí kroužek má extrémně plynulý a hlavně dlouhý chod včetně jemné stupnice zaostřené vzdálenosti. A objektivům narozdíl od těch klasických řady EF nechybí clonový kroužek.

Následuje tisková zpráva.

Canon představil novou digitální zrcadlovku EOS-1D C, která je ideální pro natáčení filmů, televizní produkci i jakákoli jiná videa s vysokým rozlišením. Přináší výjimečnou kvalitu, vysoký výkon i při nízkém osvětlení a dynamický rozsah známý z klasických filmových kamer. EOS-1D C je kompaktní a lehký fotoaparát, který podporuje nahrávání videa v rozlišení 4K (4096 x 2160) se vzorkováním 4:2:2 a poskytuje profesionálním fotografům ještě více tvůrčích možností.

EOS-1D C je první digitální zrcadlovka svého druhu. Přináší unikátní kompaktní design a výkon optimalizovaný pro nahrávání videa ve vysoké kvalitě. Kreativitu umocňuje možnost nastavit různá rozlišení a variabilní snímková frekvence. Při natáčení videa v rozlišení 4K využívá fotoaparát 8bitovou kompresi ve formátu Motion JPEG při frekvenci 24 snímků za vteřinu. Záznam videa ve Full HD (1920 x 1080) využívá snímkovou frekvenci až 60 snímků/s. Fotoaparát podporuje nahrávání videa, včetně formátu 4K, na CF karty. Video lze také zaznamenat na externí záznamníky[i] přes integrovaný HDMI vstup, který využívá nekomprimovaný YCbCr signál se vzorkováním 4:2:2.

EOS-1D C disponuje gama korekcí obrazu Canon Log Gamma, která usnadňuje nahrávání videa ve vysoké kvalitě s velkou expoziční pružností a dynamickým rozsahem. Je ideální pro profesionální fotografy, kteří chtějí zachovat maximální množství informací, aniž by výsledný soubor byl neúměrně velký. Canon Log Gamma nabízí dynamický rozsah srovnatelný s filmovým záznamem, minimalizuje ztrátu detailů stínů či osvětlených oblastí, a poskytuje tak koloristům větší volnost při postprodukčních pracích.

„EOS-1D C skvěle doplňuje systém EOS Cinema,” říká Kieran Magee, marketingový ředitel, divize Professional Imaging společnosti Canon Europe. „Profesionální fotografové a filmaři reagují na systém EOS Cinema velmi pozitivně. Jsou nadšení kvalitou obrazu a tvůrčí svobodou, které systém nabízí. EOS-1D C tyto tvůrčí možnosti ještě více rozšiřuje. Je to jedinečný fotoaparát, který podporuje záznam videa v rozlišení 4K, má velmi kompaktní tělo a nabízí nepřeberné možnosti využití. Jsme velmi zvědaví, jak kreativně dokáží novinku profesionální fotografové a filmaři využít.”

Pokročilý výkon se snoubí s kreativní svobodou

EOS-1D C vychází z modelu EOS-1D X a přináší 18,1megapixelový full-frame CMOS senzor, který poskytuje výjimečnou kvalitu obrazu a všestranné využití. Senzor, který je vhodný pro natáčení videa ve vysokém rozlišení, umožňuje profesionálům svobodně přizpůsobit rozlišení snímku, aby vyhovovalo požadovanému výstupu. Během natáčení v rozlišení 4K je počet pixelů přizpůsoben senzoru velikosti APS-H. Předejde se tak nutnosti měnit velikost či měřítko snímku a je zajištěna maximální kvalita výstupu. Navíc kameramani ocení funkci oříznutí při použití formátu Super 35mm při nahrávání videa ve Full HD.

Senzor poskytuje vysoce kvalitní výkon za všech podmínek. V kombinaci s objektivy Canon EF Cinema umožňuje kreativní změkčení snímku a zvýraznění světelných jevů. Rozměry senzoru umožňují profesionálům dosáhnout extrémně malé hloubky ostrosti s krásně rozostřeným pozadím. Citlivost ISO až 25 600 poskytuje výbornou kvalitu a redukuje šum při zhoršených světelných podmínkách.

Snímková frekvence 24, 25, 30, 50 a 60 snímků/s. při natáčení ve Full HD rozlišení poskytuje flexibilitu, která spolehlivě splní i ty největší nároky profesionálů. Podpora časového kódu, kodeků a různé možnosti komprese zajišťují kompatibilitu se stávajícími pracovními postupy, takže je velmi jednoduché upravovat a třídit snímky.

Součástí balení je i speciální softwaru, který umožňuje například přehrát video v rozlišení 4K ve formátu Motion JPEG nebo video s rozlišením Full HD a 60 snímky za vteřinu přímo z fotoaparátu na externím monitoru[ii] bez ztráty kvality obrazu. Rovněž lze videozáznam s gama korekcí obrazu Canon Log Gamma přehrát na monitoru se standardní gama korekcí obrazu.

K dispozici jsou i další užitečné aplikace, včetně Picture Style Editor a EOS Utility, které umožňují upravit nastavení fotoaparátu z počítače. Editaci nebo úpravu stylů v reálném čase lze pohodlně provést na PC nebo Macu. Postrodukční procesy jsou tak velmi efektivní.

Objektivy EF a EF Cinema – poznejte kreativní svobodu

EOS-1D C je kompatibilní s více jak 60 EF objektivy, které nabízí vysoké rozlišení vhodné pro natáčení v rozlišení 4K. EF objektivů s ohniskovou vzdáleností od 8 mm až do 800 mm nabízí výjimečnou kreativní svobodu. Canon vyrobil od roku 1987, kdy byl poprvé představen systém EOS, více jak 70 milionů EF objektivů, což svědčí o jejich kvalitě a úspěchu. Canon také představil řadu objektivů EF Cinema, které jsou vhodné pro záznam videa v rozlišení 4K. Canon využívá své hluboké znalosti optiky a vyrábí špičkové objektivy pro maximální kvalitu při natáčení videa.

Canon EOS-1D C – hlavní charakteristika:

 • Videa v rozlišení 4K.
 • Rozlišení 1080p s rychlostí 50/60 snímků/s.; Gamma korekce obrazu Canon Log Gamma.
 • Nekomprimovaný výstup přes HDMI port.
 • 18megapixelový Full Frame CMOS senzor.
 • Fotografování rychlostí až 12 snímků/s.; Režim 14 snímků/s.
 • 61bodový AF systém.
 • Rozsah citlivosti ISO 100-25600.
 • Dva procesory DIGIC 5+
 • LCD displej Clear View II s úhlopříčkou 8,1cm (3,2”).
 • Kompatibilní s EF objektivy

VÝSTAVY