Nové XQD karty od Sony jsou rychlejší (a dražší)

sonyxqd_mini

Společnost Sony uvedla rychlejší XQD paměťové karty řady S. Při kapacitě 32 nebo 64 GB by měly dosahovat přenosových rychlostí až 168 MB/s. Prodávat se začnou v Japonsku 11. července 2012 za vysokou cenu 500, respektive 750 USD. Sony se chlubí, že s touto kartou „může fotograf zachytit sprint na 100 metrů od startu až do cíle jednou nepřerušovanou dávkou RAW snímků.“

O formátu XQD

Karty formátu XQD má „na svědomí“ Compact Flash Asociace a poprvé byly představeny v prosinci 2011. Oproti konkurenci by měly být v budoucnu rychlejší, s větší kapacitou a fyzicky odolnější. Momentálně jediným jejich výrobcem je Sony; Sandisk, Lexar nebo Kingston zatím produkci XQD karet neplánují. Jediným fotoaparátem, který XQD využívá, je Nikon D4 a dá se říci, že jeho uživatelé jsou do XQD karet tlačeni – D4 má sice dva paměťové sloty, z nichž druhý je klasický Compact Flash, ale pokud fotografové vyžadují vyšší bezpečnost svých dat, nezbývá jim nic jiného, než XQD v druhém slotu používat. Zpočátku Nikon ke každému přístroji balil 16GB XQD kartu, ale později od této praxe upustil a nyní si drahé karty musí kupovat sami.

Mimochodem, v současnosti nejrychlejší Compact Flash karta Pretec CFast Hypersonic dosahuje rychlostí až 250 MB/s. Zdá se tedy, že CF karty stále ještě nenarazily na své limity a vzhledem k jejich neustálému vylepšování je budoucnost XQD nejasná a nejistá. Necháme se překvapit.

VÝSTAVY