Není zelená jako zelená, aneb fotografování světových horských kol

KingofPrague2012_22

Blíží se Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě, kde bude spousta fotografů z celého světa. Co se skrývá za barvami jejich fotografických vest? Jak horská kola fotografovat jsem vám radil nedávno, zopakovat si to můžete zde. Tentokrát se chci věnovat trochu něčemu jinému.

King of Prague 2012

Světový pohár horských kol je bezesporu domácí cyklistickou událostí roku. A tomu také odpovídá organizace. Na webu akce mtbworldcup.cz se objevil „Manuál pro média“, neboli pokyny a důležité informace pro novináře, fotografy a kameramany. Můžete tak alespoň trochu nakouknout pod pokličku, jak taková velká akce funguje.

Fotografové budou rozděleni do dvou skupin a odlišení barvou vest:

  • Tmavě zelené vesty – jejich držitelé se budou moci pohybovat kdekoli po trati i v prostoru startu a cíle.
  • Světle zelené vesty – fotografům s těmito vestami bude umožněn přístup na start; na trati pak musejí zůstat za páskami, případně mohou využít vyhrazené fotografické zóny.

Majitelé světle zelených vest tedy budou oproti svým šťastnějším kolegům výrazně znevýhodněni. Vzhledem k tomu, že pásky lemující trať budou nataženy velmi pravděpodobně daleko a celou trať oblehnou diváci, bude jejich přístup k trati velmi omezený. Na tomto místě ale musím podotknout, že podobné uspořádání bývá na velkých akcích zvykem a fotografové z velkých redakcí, případně ti od mediálních partnerů, zkrátka mívají větší privilegia, než zbytek.

A ještě tři zajímavosti na závěr. Na závody se akreditovalo celkem 96 novinářů z 11 zemí. Záloha za vestu činí 1300 Kč. Ačkoli finanční zálohy jsou naprosto běžnou věcí, s takto vysokou částkou jsem se zatím nesetkal. A také je pořadatelem výslovně povoleno fotografování s bleskem.

Světový pohár horských kol se koná ve Vysočina Aréně od 11. do 13. května 2012.

VÝSTAVY