casopis-foto-selfie-tycka-nefotte-se-s-medvedem-foto-martina-grmolenska

Nefoťte se s medvědem

casopis-foto-selfie-tycka-nefotte-se-s-medvedem-foto-martina-grmolenska

Selfie tyčka se podle časopisu Time stala jedním z 25 nejlepších vynálezů roku 2014. Ačkoli si tuto pomůcku Kanaďan Wayne Fromm nechal patentovat jako Quickpod (rychlý stativ) již v roce 2011, teprve loni se však rozšířila. A mnohá místa proti tomuto boomu okamžitě bojují a použití prodloužené ruky zakazují. Než tedy selfie tyč vytáhnete, ujistěte se, že na daném místě není zakázána ani ona, ani samotné pořizování autoportrétů.

Jsou místa, kde je zákaz selfie tyček poměrně pochopitelný. Albertina, Versailles, Museé d’Orsay v Paříži, Opera v Sydney nebo Disneyland kdekoli na světě, to jsou místa, kde se pohybuje velké množství lidí a člověk soustředěný na svůj narcisistický obraz nekouká nalevo ani napravo a může ublížit nejen sobě, ale hlavně lidem okolo a uměleckým předmětům nevyčíslitelné hodnoty. Tyto pomůcky se nesmí používat také například ve Wimbledonu nebo na stadionu ve Wembley. Naopak pařížský Louvre nebo muzeum Madame Tussauds v Londýně je k nim zatím tolerantní, takže svůj portrét s voskovou anglickou královnou nebo s usměvavou Monou Lisou za sklem ještě pořídíte.

V takovém Vatikánu se již musíte mít na pozoru. Na Svatopetrském náměstí, kde selfie tyčky přímo prodávají, je jejich použití povoleno, v přilehlých Vatikánských muzeích však nikoli.V Jižní Koreji je prodávání a používání necertifikovaných selfie tyček z bezpečnostních důvodů dokonce zakázáno zákonem. Některé tyče jsou s mobilem propojeny pomocí technologie bluetooth a prý by mohlo přes tento port dojít ke stažení soukromých dat. V Mekce, kde mnoho muslimů používalo selfie tyč k dokumentaci své pouti a jejímu zveřejňování na sociálních sítích s hashtagem #hajjselfie, bylo její použití také zakázáno, prý odporuje zásadám islámu.

Jsou však místa, kde nad zákazem selfie tyček a selfie jako takových zůstává rozum stát. Ne snad proto, že by příslušné úřady byly bůhvíjak přísné, ale proto, že se vůbec k takovým zákazům musí sáhnout. Po několika incidentech bylo u jezera Tahoe v Kalifornii zakázáno pořizování selfie s medvědy. Lidé se v honbě za fotoúlovkem sami překvapivě stávali medvědí kořistí. V Pamploně se i přes zákaz selfie na tradičním býčím běhu jeden Brit neudržel a snímek si pořídil. Stálo ho to naštěstí jen 3000 eur. Zdravý rozum by měl velet, že pokud se dostanu do blízkosti rozdivočeného býka nebo medvěda ve volné přírodě, selfie tyč použiju maximálně v sebeobraně. A není potřeba žádných zákazů.

 

foto: Martina Grmolenská

VÝSTAVY