Nálož novinek od Sony

Sony α7R

Sony opět ohromilo svět, když představilo něco, co tu dosud ještě nebylo: dvě fullframové bezzrcadlovky a ultrazoom se světelným objektivem a velkým snímačem.

Sony α7 a α7R

Tohle tu ještě nebylo: Sony α7 a α7R jsou první bezzrcadlovky s výměnnými objektivy a snímačem o velikosti políčka kinofilmu. Oba přístroje si jsou velmi podobné a zásadně se liší ve dvou parametrech: zatímco α7 má snímač jen s 24 Mpx, α7R má milionů pixelů 36 bez AA filtru. α7 je vybavena hybridním ostřením s fázovými snímači na čipu, α7R spoléhá jen na „staré“ ostření kontrastem.

Tělo se podobná Olympusu OM-D E-M1 včetně výrazného gripu a vysoké „kapličky“ na horní hraně, která ukrývá 2,4 Mpx OLED hledáček. Dovnitř se vlezl i Wi-Fi modul s NFC čipem, 3″ LCD displej a schopnost nahrávat video s frekvencí 60 fps.

Obě bezzrcadlovky jsou osazeny bajonetem Sony NEX E-mount, ale pro vykreslení plného políčka nestačí nasadit starší NEX objektivy, je třeba se poohlédnout po nové řadě FE. K dispozici bude i adaptér pro tradiční Sony A-mount skla (včetně objektivů Minolta).

Fotoaparáty budou k dispozici v prosinci za orientační cenu:

  • Sony α7 jen tělo za 41 000 Kč
  • Sony α7 + nový setový objektiv 28–70 F3,5–5,6 OSS za 48 000 Kč
  • Sony α7R jen tělo za 55 000 Kč
Sony α7

Sony α7R

Sony Cybershot RX-10

Nový ultrazoom RX-10 má stejný senzor, jako superkompakt Sony RX-100 II – 1″ snímač s rozlišením 20,2 Mpx. V čem se ale liší zásadně je použitý (pevně připojený) objektiv. Ohnisko 24–200 mm s konstatní světelností F2,8 na velkém snímaču tu již velmi dlouho nebylo, naposledy možná taktéž u Sony F828 (ačkoli snímač nebyl až tak velký). Objektiv je značně rozměrný a při zazoomování se ještě dále vysune, staromilce potěší přítomnost clonového kroužku. Tělo také značně narostlo ve všech směrech, takže se do něj vešel i elektronický hledáček s rozlišením 1,4 Mpx. Zoomovat můžete buď páčkou kolem spouště, nebo tradičně kroužkem na objektivu. Potěší i pořádný grip. Méně příjemná je hmotnost, za 813 g by s nemusela stydět ani nějaká větší zrcadlovka.

Sony RX-10 bude v prodeji v listopadu za předpokládanou cenu 31 000 Kč.

VÝSTAVY