Na olympiádu maximálně s třiceticentimetrovým fotoaparátem

oh2

Chystáte se jako diváci na Letní olympijské hry v Londýně a chtěli byste si s sebou vzít fotoaparát? Možná se vám bude hodit několik informací, týkajících se právě fotoaparátů na olympijských sportovištích.

Olympijské hry startují již za necelých třicet šest dní a nejen na ploše bude mnoho fotoaparátů, ale také v hledišti v rukou diváků. Začátkem tohoto roku mluvčí organizátorů tvrdil, že se fotografové nemusejí bát zabavení přístroje u vstupu, ale ochranka je oprávněna zabránit jeho používání, pokud by zacláněl ostatním návštěvníkům. S nákupem lístku bylo zároveň nutno odsouhlasit podmínky, ve kterých byl mimo jiné zákaz zveřejňování fotografií na sociálních sítích a internetu obecně. Některé formulace a stanoviska byly dokonce navzájem si odporující a mezi veřejností se setkaly se záporným přijetím. Až předminulý týden vydal LOGOC (London 2012 Organising Committee) upřesňující prohlášení, jak to s fotoaparáty nakonec bude.

Dálkově odpalované fotoaparáty na atletickém oválu. Ilustrační foto AP/Hans Deryk

Maximálně třicet centimetrů

Obecné pravidlo stanovené organizátory říká, že jako divák uvnitř sportoviště nesmíte používat fotoaparát nebo kameru, jejichž rozměry přesahují 30 cm. Zákaz se vztahuje i na monopody a stativy. Hlavní motivací tohoto zákazu je to, abyste nepřekáželi ostatním divákům ve výhledu. Z toho důvodu jsou zakázány například i nadrozměrné klobouky nebo velké deštníky. Je možné, že na některých sportovištích bude omezení nakonec mírnější, ale v současnosti platí pravidlo 30 cm. Na kompletní seznam zakázaných předmětů se podívejte zde (anglicky). A samozřejmostí je zákaz použití takto pořízených fotografií pro jakékoli komerční účely.

VÝSTAVY