Měsíc fotografie v Bratislavě 2013 – portfolio review

11.Segata_ Cronus and the head of Mnemosyne

V rámci 23. ročníku bratislavského měsíce fotografie proběhlo i již tradiční a mezinárodně velmi oblíbené portfolio review. Fotografové, ať již amatéři, studenti fotografie nebo profesionálové, nebo lidé pohybující se mezi všemi těmito kategoriemi, měli možnost předvést svá portfolia a projekty třiceti třem uznávaným osobnostem ze světa fotografie. Kurátorům, galeristům, pedagogům nebo teoretikům umění.

Mezi nejzajímavější hodnotitele patřili jistě Edward Earle (kurátor sbírek v International Center of Photography v New Yorku), Irene Kromhout (koordinátorka festivalu Noorderlicht International Photofestival, Groningen, Nizozemí) Christophe Laloi (zakladatel a umělecký ředitel  Voies Off Festival and Gallery ), Thomas Licek (ředitel Eyes On – Month of Photography Vienna) a mnozí další.

Každý účastník měl možnost během 20 minut prezentovat své portfolio vybraným hodnotitelům a pokud se účastnil po celé dva dny, mohlo to být až 12 lidí. A na závěr během tzv. „Photowalk“ mohl své fotografie prezentovat opravdu všem. Pokud někoho zaujal, bylo ještě dostatek prostoru si o fotografiích s kýmkoli popovídat.

Z pohledu hodnotitele musím říci, že portfolia byla velmi různorodá. Obecná úroveň prezentovaných fotografií však poměrně vysoká, nepovedených rodiných alb bylo velmi málo. To co ovšem zaráželo nejen mě, ale i ostatní hodnotitele, byl vlastní pohled fotografů na své dílo a jeho prezentaci. Často se stávalo, že nabídli k hodnocení nějakou málo zajímavou sérii a těžko jsme hledali společnou řeč nad danými fotografiemi. A pak, jen tak jakoby mimochodem, vytáhli daleko zajímavější sérii fotografií, která už měla co říci. A potom bylo těžké vybrat tři z mého pohledu nejlepší fotografy, protože úroveň jednotlivých sérií i u jednotlivců se značně lišila. A právě proto má pro fotografy podobná akce velký smysl, jsou schopni se na své série a projekty podívat nejen svýma očima, ale dalšími třeba dvanácti páry očí.

Nakonec se nejvíce líbili a vítězi Portfolio review 2013 se stali:
1. Magnus Cederlund, bude mít výstavu  v rámci příštího ročníku bratislavského Měsíce fotografie

2. Maarten Boswijk
3. Jacek Fota

Nejlepší portfolia poskládaná Lucii L. Fišerovou můžete shlédnout zde:

http://vimeo.com/78996401 

Roberta Segata, Chronus and the head of Mnemosyne, ze série Titans

…..

Loli Kantor, ze série There was a forest

Malfada Rakos, ze série 3rd generation

VÝSTAVY