boris-nemeth-mesic-fotografie-2017

Měsíc fotografie v Bratislavě již po dvacátésedmé

Měsíc fotografie 2017 / foto Bruce Gilden

Festival Měsíc fotografie v Bratislavě se stal již stabilním partnerem Evropského Měsíce fotografie, který se od roku 2004 každoročně organizuje v Paříži, Vídni, Berlíně, Aténách, Budapešti, Lucemburku a Lublani.

Dramaturgie festivalu se každý rok orientuje zejména na středo- a východoevropskou fotografii, avšak z třiceti fotografických výstav každý rok přináší světovou hvězdu. V tomto roce to bude americký fotograf Bruce Gilden, rodák z New Yorku, patřící mezi světovou špičku ve street fotografii.

Bruce Gilden, který je členem agentury Magnum, fotí padesát let v ulicích hlavních měst. Je originální svým energickým stylem fotografování a velmi blízkým přístupem ke svým subjektům, proto je často přezdíván jako „mistr pouliční ulice“. Název výstavy „Krásná katastrofa“, kterou organizátoři festivalu uvedou v bratislavském Domě umění, je převzata z prohlášení architekta Le Corbusiera o New Yorku. Gildenovi se povedlo zachytit silné a upřímné portréty, které mu přinesly celosvětové uznání.

Ve Středoevropském domě fotografie bude otevřena kolektivní výstava finských autorů s názvem ,, surreálný iluzionizmus“, která sestává z 127 fotografických pohlednic z minulého období, které diváky přenesou do začátku 20. století, do značné míry zapomenuté éry průmyslové fotografie.

V Galerii města Bratislavy se představí španělský umělecký fotograf Max Esteban a významný řecký dokumentární fotograf John Demos. Exotiku přinesou i turecký fotograf Mustafa Dedeoglu a jeho snímky z Istanbulu a indický fotograf Waswo X.

Waswo charakteristický analogovou fotografií se sépiovým tónováním a kolorovanými fotografiemi z indického světa.

Ze slovenských autorů se představí etablovaný fotožurnalista Boris Németh s aktuální sérií Homeland, jehož fotografie se také stala hlavním vizuálem pro letošní ročník festivalu.

Zajímavé budou záběry ze série ,, Spartakiáda „od slovenského autora Pavone Meluše.

Mezi letošní novinku patří otevřená výzva, tzv. Open call. Organizátoři dávají prostor začínajícím i zkušeným fotografům a chtějí dát příležitost novým, dosud neobjeveným talentům, kteří budou mít možnost vystavovat na 27. ročníku Měsíce fotografie.

Mezinárodní porota festivalu vyhlásí vítěze Open callu v říjnu 2017 a z nejlepších přihlášených fotosérií vybere deset fotografů, kteří budou zařazeni do festivalového programu Měsíc fotografie 2017 a kolektivní výstavy v „Galerií pod divadlem“.

Hlavní doprovodná akce, kterou je mezinárodní prohlídka portfolií, se po roční přestávce uskuteční ve spolupráci s vídeňským festivalem Eyes On. Akce se bude konat v prostorách České národní galerie.

Portfolio review se koná již osmnáct let je vynikající příležitostí pro začínající i pokročilé fotografy a umělce prezentovat svou tvorbu významným osobnostem světové fotografické scény.

 

VÝSTAVY