Marek Musil, Burning Man, výstava Leica Gallery Prague 2018 / časopis FOTO

Burning man Marka Musila v LGP

Marek Musil, Burning Man, výstava Leica Gallery Prague 2018 / časopis FOTO

Český módní a reklamní fotograf Marek Musil se ve volné tvorbě zaměřil na americký festival Burning Man. Ten se koná od druhé poloviny osmdesátých let uprostřed nevadské pouště v lokalitě Black Rock Desert. Musil s fotoaparátem navštívil i nejznámější odnože festivalu – Midburn v Izraeli a Afrikaburn v Jihoafrické republice. Na výstavě máte příležitost nasát svobodomyslnou atmosféru festivalů v rozsáhlém fotografickém triptychu World of Fire.

Zakladatel Larry Harvey se snažil, aby filozofie Burning Mana vycházela z principu svobody, individuálního sebevyjádření, osobní zodpovědnosti a základních ekologických principů, kdy po sobě návštěvník nezanechává žádnou negativní stopu. Na festivalu se nedají použít peníze a všechno potřebné k několika dennímu přežití si musíte s sebou přivézt a po skončení akce zase odvést.

Za třicet let existence se festival Burning man vyvinul v celosvětový umělecký fenomén, který každý rok přitáhne víc než 75 000 lidí z celého světa. Festival vychází z koncepce dočasné autonomní zóny pro setkávání lidí bez předsudků, kde mohou společně sdílet nevšední zážitky a pocit volnosti. Na obrovské ploše vyschlého nevadského jezera jsou volně rozesety umělecké instalace a skulptury, ke kterým se dostanete kličkováním mezi písečnými víry a bouřemi.

Marek Musil, Burning Man, výstava Leica Gallery Prague 2018 / časopis FOTO

Atmosféru dokreslují mnohdy bizarní masky, kostýmy návštěvníků a alegorické vozy vyzdobené dle kreativity majitele. Celkový dojem a vizualita festivalu není nepodobná postapokalyptickému sci-fi filmu Mad Max, ovšem s vlídnější a svobodomyslnější psychosociální atmosférou.

Festival Burning Man je vždy zakončen spálením všech dřevěných instalací – tento akt dal festival své jméno.

Marek Musil předkládá subjektivní dokument z místa, kde ještě svoboda dýchá z plných plných plic a fungování společnosti je založeno na myšlence soudržnosti, respektu k lidem i přírodě. U některých snímků vysledujeme oko reklamního profesionála, ale nechybí zde ani spontánní dokumentární náhled do zákulisí festivalu a portrétní fotografie. To vše ve vyváženém atraktivním mixu, ve kterém se mísí zrnka písku s pozitivní atmosférou svobody a tolerance.

O výstavě

  • WORLD ON FIRE | The Burning Man Collection by Marek Musil
  • Kurátor: Jan Kunze
  • Kdy: 2. 2. –  8. 4. 2018
  • Kde: Leica Gallery Prague, Školská 28, 110 00 Praha 1, www.lgp.cz
  • Otevřeno: pondělí – pátek: 10 – 21h, sobota + neděle / státní svátky: 14 – 20h

 

VÝSTAVY