Magická krajina

foto Radim Tesarčík, Richard Waldhans

V rámci ročníkových projektů „Masters and disciples“ představuje soukromá škola Photogenia první sérii autorských fotografií s názvem „Magická krajina“. Jako výstavu si výsledky workshopů vedených Janem Pohribným ve Slavonicích či na Vysočině můžete až do konce roku prohlédnout v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichůvě Hradci.

Téma krajiny je pro fotografa vždy značně ošidné. Když nasnímá krajinu krásnou samu o sobě, jako jsou například pouštní duny či Antilopí kaňon v Americe, bude se divák ptát, jaký je vlastně přínos samotného fotografa ne výsledném obrazu? Pokud se přínos k výslednému obrazu bude snažit dohnat v postprocesu, snadno sklouzne ke kýčovitosti a povrchnosti. Pokud bude dlouhé hodiny čekat na mlžný opar či na spektakulární západ slunce, hrozí mu v podstatě totéž. Fotografovat krajinu není opravdu disciplína nijak jednoduchá. Krajina může vyjadřovat daleko více, než je jen pouhé znázornění stromu na hraně kopce či rozmazaný vodopád v tichu lesa. Jen je třebas s krajinou vést jakýsi tvůrčí dialog. A o to se právě studenti Photogenie pod vedením Jana Pohribného pokusili.

foto Radim Tesarčík, Richard Waldhans

foto Radim Tesarčík, Richard Waldhans

„Workshopy, které jsem pro studenty Photogenie měl možnost v posledních několika letech vést v kongeniálním prostředí Slavonic a okolí či na Vysočině, byly však víc než důkazem, že s krajinou je možné vést dialog mnohem širší formou a hledat její podoby mimo hranice, které toto médium zpravidla vymezuje…“ vysvětluje Jan Pohribný.

„Otevřenost, spontánnost byly důležitým vkladem, s kterým studenti do této dílny přicházeli. Po postupném nacházení technických zákonitostí a limitů média fotografie, se studenti naučili opustit své zažité místo za kamerou, aby se hapticky, inscenací, aranžováním, světelnou malbou či vlastním tělem podíleli na tajemství a zážitku tvorby v přímém spojení s prostorem,“ dodává Pohribný.

Vystavují: Mgr. Jan Pohribný, QEP, Miriam Janásová, Iva Burgrová, Radim Tesarčík, Richard Waldhans, Tomáš Teodosijev, Adéla Wendlová, Jana Kozůbková, Gabriela Stloukalová, Marika Začalová, Ing. arch. Martina Polachová, Martina Škrdlantová, Renata Brudnáková, Milan Hnitka, Olga Mrázková, Jan Nikodým, Renata Hurychová, Simona Lvovská a Zuzana Rábová.

  1. 10.—31. 12. 2014

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichůvě Hradci, Kostelní 20/I – jezuitská kolej

http://www.mfmom.cz

foto Renata Hurychová

foto Renata Hurychová

foto Olgam Mrázková, Jan Nikodým

foto Olga Mrázková, Jan Nikodým

foto Milan Hnitka

foto Milan Hnitka

foto Martina Škrdlantová, Renata Brudnáková

foto Martina Škrdlantová, Renata Brudnáková

VÝSTAVY