Linda McCartney: Život ve fotografiích

Paul, Stella a James, Skotsko, 1982 © Taschen

Časopis FOTO se nám sice trochu rozrostl co do velikosti, ale i tak občas po vydání některého čísla zůstane v redakci na stole materiál ve větší či menší fázi rozpracování a je škoda jen tak jej z toho stolu smést. Do čísla 26 s tématem „Rodinné album“ se už nevešla krátká recenze knihy Linda McCartney: Life in Photographs (Život ve fotografiích), kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Taschen. Krátkou recenzi přinášíme tedy alespoň na webu.

Paul McCartney je hvězdou ho hudebním nebi, jeho dcera Stella McCartney září mezi módními návrháři. Manželkou Paula a matkou Stelly byla Linda McCartney (1941-1998), fotografka, jejíž jméno se často skloňuje především v souvislosti se slavným manželem. Ona si však jako jedna z prvních žen vybudovala úspěšnou kariéru fotografky ještě před seznámením se slavným „broukem.“ Poctou jejímu celoživotnímu fotografickému dílu je reprezentativní kniha McCartney: Life in Photographs, kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Taschen.

phpThumb_generated_thumbnailpng

Kniha představuje výběr z jejího díla bez sáhodlouhého vysvětlování, bez hodnocení, bez biografických údajů. O Lindě se něco málo dovídáme z úvodních krátkých textů, které napsali Paul McCartney, Annie Leibovitz, dcery Mary a Stella McCartney a Martin Harrison, který jí v 90. letech pomáhal s archivem a fotografickými projekty. Linda sama pak promlouvá na dvou stranách ve výtahu z rozhovoru, který vedla pro pořad Behind the Lens pro BBC v roce 1994.

Po pár úvodních stranách se velmi osobními výpověďmi výše zmíněných už před čtenářem na 280 stranách plyne fotografické dílo Lindy McCartney. Defilují před ním nejen hvězdy hudební scény 60. a 70. let 20. století, ale i střípky z rodinného života, obrazy koní, které milovala, a pouliční zátiší, která kvůli slávě musela mnohdy fotografovat pouze z auta. A právě v tom, že na každé stránce nevykukují jen The Beatles, The Rolling Stones či Michael Jackson, tkví největší síla knihy. Není to kniha o jedné slavné hudební epoše a jejich velikánech, ale o jedné skromné, svébytné a velmi inspirativní fotografce. Ne náhodou se Linda McCartney v roce 1968 stala první ženou, jejíž fotografie se objevila na obálce slavného magazínu Rolling Stone a objektem jí nebyl nikdo menší než Eric Clapton. Její velmi lidský přístup, nadšení a nefalšovaná láska k tehdejší hudbě jí otevíraly dveře ještě jako Lindě Eastmanové (Paula si vzala až v roce 1969) k Janis Joplin, Franku Zappovi a jiným. Byla mistr v pozorování neviditelných interakcí a těl v pohybu. Byla si vědoma pravidel kompozice a velmi zdařile je porušovala. Fotila náměty, které tehdejší fotografové přecházeli bez povšimnutí. Velmi výmluvný je její autoportrét v ateliéru Francise Bacona umístěný v samotném závěru knihy – moudrá žena s ostrým pohledem, sama však klidně stojící v pozadí.

 

Linda McCartney. Life in Photographs

Texty: Linda McCartney, Annie Leibovitz, Martin Harrison, Alison Castle
Hardcover, 22,4 x 31,6 cm, 280 stran

Jazyk: angličtina, francouzština, němčina

www.taschen.com

VÝSTAVY