Lightroom 4.1 RC2

lr_logo

Společnost Adobe nabízí k vyzkoušení Lightroom 4.1 RC2. Obsahuje nový a skvělý nástroj na odstranění fialových kontur a aberace v bokehu.

RC neboli Release Candidate představuje poslední testovací verzi před vydáním programu. Pokud se v ní nenajdou žádné závažné chyby, může se z RC verze stát verze ostrá. V případě Lightroomu se jedná již o druhou RC verzi. První, vedle opravy chyb, přidávala zejména podporu dalších modelů fotoaparátů. Lightroom 4.1 RC2 však kromě toho přináší zcela nový nástroj na odstranění fialových kontur, tzv. Purple Fringing a barevné vady (nejčastěji azurové či červené obrysy) v bokehu snímku.

Oběma vadami trpí zejména velmi světelné objektivy při fotografování s malou clonou. Fialové kontury se vyskytují kolem velmi kontrastních hran a současnými nástroji Lightroomu se odstraňovaly poměrně špatně – jedinou možností bylo desaturovat fialovou barvu; bohužel to šlo jen plošně na celém snímku. A nástroj na odstraněný falešných barev v bokehu Lightroom dosud neměl vůbec.

Nové dialogové okno pro korekci barevných vad v Lightroomu 4.1 RC2

Na obrázku výše vidíte čtyři nové posuvníky. První dva ovládají redukci fialových barev, druhé dva zelených. V každé dvojici první posuvník nastavuje míru redukce té které barvy (intenzitu odbarvení), druhý vymezuje rozsah barev, které budou odbarvením ovlivněny. Pomůže nám odbarvit přesně jen ty požadované odstíny a ne jiné – aby se nestalo, že zároveň s Purple Fringing odbarvím třeba i fialový svetr.

Jak redukce barevných vad v praxi funguje se můžete podívat na následujícím video tutoriálu, který jsem pro vás natočil. Nezapomeňte si jej přepnout do Full HD rozlišení.

VÝSTAVY