gabi-ben-avraham-jeruzalem-2014-leica-gallery-prague-2018

Do pražské Leica Gallery za izraelskou street fotografií

gabi-ben-avraham-tel-aviv-2014-leica-gallery-prague-2018

Nová výstava v Leica Gallery Prague je sestavena z fotografií od tří izraelských fotografů, které spojuje vášeň pro street fotografii. Své snímky vystavují Alex Levac, Gabi Ben AvrahamIlan Ben Yehuda.

Výstavní soubor přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale také z pouště a od Mrtvého moře. Na snímcích jsou často vidět kuriózní situace každodenního života, přibližují život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycují některé náboženské svátky jako je například Den smíření (Jom Kipur) nebo Purim. Úsměvné, ale často také surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale rovněž s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

„Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médii, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Tato výstava však představuje Izrael z jiného pohledu,“ říká kurátorka výstavy Pavlina Schultz.

alex-levac-jeruzalem-1997-leica-gallery-prague-2018

alex-levac-tel-aviv-1987-leica-gallery-prague-2018

gabi-ben-avraham-tel-aviv-2012-leica-gallery-prague-2018

Profily autorů

Alex Levac se narodil roku 1944 v Tel Avivu. Poté, co vystudoval filosofii a psychologii na Tel Avivské univerzitě a fotografii na London College of Printing, pracoval mezi roky 1971 a 1974 jako fotograf na volné noze v Brazílii. V letech 1974 až 1979 pracoval v Londýně a posléze, mezi roky 1979 až 1981, v Los Angeles. V roce 1981 se vrátil do Izraele a usadil se v Jeruzalémě. V roce 2005 byl oceněn Israel Prize za fotografii.

Gabi Ben Avraham (*1960) je rozeným Izraelcem. Pracuje v softwarové společnosti a žije v klidné čtvrti Tel Avivu, města, ve kterém vyrostl, které nikdy neopustil a které je důležitým aspektem jeho fotografií. Má rád filmy a hudbu, v osmdesátých letech fotografoval na filmový materiál. Fotoaparátu se nedotkl téměř 20 let, tedy do doby, dokud mu asi před pěti lety jeho žena nedarovala k narozeninám digitální aparát. Zbytek je historií…

Ilan Ben Yehuda se narodil roku 1960 v Izraeli a pracuje jako grafický designér v módním průmyslu. Studoval fotografii v Tel Avivské Camera Obscura a je držitelem akademického titulu v oboru filozofie z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Během posledních pěti let věnoval velké množství svého času street fotografii. Při pohledu na jeho fotografické portfolio je zcela jasné, že trpělivost s jeho přemýšlivým přístupem k fotografovaní jsou klíčem k jeho elegantním a překvapivým fotografiím.

Pavlina Schultz (*1978) vystudovala v Izraeli fotografii a grafický design. Ve své práci se soustředí zejména na street a dokumentární fotografii; je autorkou řady fotografických cyklů, například Parťáci: příběh československých pilotů a techniků leteckých sil sloužících v Izraeli nebo Řekni, co jíš pojednávající o izraelských veganech. V Praze vystavovala svoji kolekci Příběhy z Tel Avivské lavičky nebo TLV24 – obě výstavy zachycovaly každodenní život v Tel Avivu. Je autorkou blogu FromTelAviv.com.

O výstavě

  • Israeli Street Moments: Alex Levac – Gabi Ben Avraham – Ilan Ben Yehuda
  • Kurátor: Pavlina Schultz
  • Kdy: 2. 11. 2018 — 6. 1. 2019
  • Kde: Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha, www.lgp.cz
  • Otevřeno: pondělí – pátek: 10 – 21 h, sobota + neděle / státní svátky: 14 – 20 h

VÝSTAVY