Kompakty Sigma DP Quattro s inovovaným Foveonem

quattro_solution_image2

Možná největší inovace letošního roku na poli fototechniky přišla ze směru, odkud ho nikdo nečekal, od Sigmy. Ta totiž představila nové kompakty dp1 Quattro, dp2 Quattro a dp3 Quattro s inovovaným Foveon snímačem.

Nový Foveon

Připomeňme si napřed, co je to Foveon snímač. Každý pixel snímače je tvořený třemi vrstvami, z nichž ta horní zachycuje modré světlo, prostřední zelené a spodní vrstva červené světlo. Jeden pixel je tedy schopen zaznamenat celou RGB informaci dopadajícího světla. To je rozdíl oproti konvenčnímu Bayerovu snímači, kde každý pixel zachycuje jen jednu konkrétní barvu – buď zelenou, červenou nebo modrou a výsledná barva vzniká až výpočtem z hodnot několika sousedních pixelů. Foveon má bezkonkurenčně lepší rozlišení a ostrost obrazu, ale trpí na velmi silný šum a barevný posun při vyšších citlivostech, způsobený zejména tím, že světlo musí projít třemi vrstvami a na tu nejspodnější, červenou, ho dopadne již velmi málo.

Porovnání snímačů, Foveon X3 vs konvenční snímač

 

Dlouho to vypadalo, že Foveon přešlapuje na místě a využití najde opravdu jen na krajinky ze stativu. Tento týden ale Sigma představila nové kompakty a v nich i nový snímač Foveon X3 Quattro. Jeho konstrukce se liší tím, že spodní dvě vrstvy, zelená a červená, mají čtvrtinové rozlišení, neboli na čtyři buňky horní modré vrstvy připadá jedna velká buňka pro červenou a zelenou. Takto velké buňky by měly být výrazně citlivější, což slibuje menší šum a větší barevnou přesnost. Přitom bychom neměli přijít o pověstnou Foveon ostrost.

 

Foveon X3 Quattro

Nové kompakty dovolí citlivost až ISO 6400, tedy něco, co bylo u staršího Foveonu nemyslitelné.

Kompakty dp1, dp2 a dp3

Nový snímač si žádá i nový fotoaparát, přivítejte Sigmu dp1 Quattro, dp2 Quattro a dp3 Quattro. Na první pohled hodně netradiční podlouhlé tělo je tedy vybaveno APS-C snímačem Foveon X3 Quattro a objektivem s pevným ohniskem 19, 30 respektive 50 mm F2,8 (ekvivalent 28, 45 a 75 mm).

Více informací zatím neznáme, stejně tak si musíme počkat na cenu a dostupnost.

VÝSTAVY