Josef Moucha výstava Doličné okamžiky

Josef Moucha — Doličné okamžiky

Josef Moucha výstava Doličné okamžiky

Tomáš Hliva připravil ve spolupráci s brněnskou galerií Polagraph výstavu fotografií Josefa Mouchy.

Na vernisáži 19. dubna od 18:00 bude k dispozici také signovaná kniha Josefa Mouchy Válka za studena. Asociace profesionálních fotografů ČR knihu ocenila jako Fotografickou publikaci roku 2017.

Josef Moucha výstava Doličné okamžiky

Josef Moucha je fotograf, pedagog a teoretik fotografie, známý především svým cyklem z prostředí základní vojenské služby Výcviková rota, Mošnov (1982), na výstavě představí subjektivně pojatý dokument z druhé poloviny sedmdesátých a osmdesátých let, ve kterém se dotýká specifické vizuality socialistického realismu zemí bývalého východního bloku.

Josef Moucha výstava Doličné okamžiky

Josef Moucha říká: “Rád jsem se toulal. Zdánlivě jsem s fotoaparátem jen tak bloumal ulicemi, měl jsem ale cíl. Doličné okamžiky zněl už pracovní název. Lovil jsem momenty, které by u pomyslného soudu mohly svědčit jako dokladový materiál o praxi údajně reálného socialismu. Nejstarší momentky, které pokládám za nosné, pocházejí z druhé poloviny sedmdesátých let. Snad vyjadřují víc, než jsem zatím dokázal postřehnout. Mým úkolem není fotografovat to, co vidím, ale to, co vím, vytane pojednou…”

O autorovi

Josef Moucha (1956) žije v Praze, kde vystudoval gymnázium (1975) a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy (1980). Od té doby uspořádal řadu osobních i kolektivních výstav. Od sedmdesátých let se zabývá volnou fotografií. V druhé polovině osmdesátých let působil jako oborný asistent v oboru fotožurnalistika na škole, kterou sám absolvoval. Nyní je docentem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Patří k spoluzakladatelům Aktivu volné fotografie (1989) a galerie Pražský dům fotografie (1991). Knižně publikoval s dalšími autory mimo jiné titul Alternativní kultura / Příběh české společnosti 1945–1989 (2001) a katalog Fotogenie identity / Paměť české fotografie (2006). Samostatně vydal eseje k teorii technických obrazů Zážitek arény (2004), stati o umění a klasicitě Obrazy z dějin fotografie české (2011), Antologii české fotografie ze sbírky skupiny PPF (2013). Uspořádal a textově doprovodil monografie několika osobností z historie i současnosti oboru: Alfons Mucha, František Drtikol, Jaroslav Rössler, Josef Sudek, Josef J. Šechtl, Jan Lukas, Eva Fuková, Milan Pitlach, Jiří Hanke, Vladimír Židlický… V Polsku vystavuje od osmdesátých let. V roce 2017 mu v nakladatelství Kant vyšla kniha Válka za studena.

O výstavě

  • Josef Moucha — Doličné okamžiky
  • Kurátor: Tomáš Hliva
  • Kdy: 19. 4. — 15. 6. 2018
  • Kde: Galerie Polagraph, Pekařská 34, Brno, www.polagraph.cz
  • Otevřeno: pondělí – pátek: 11 – 18:30

VÝSTAVY