Jim Marshall: láska, rock a revoluce

Peter Frampton© Jim Marshall Photography LLC.

Johnny Cash, Carlos Santana, Beatles, Rolling Stones a mnozí další stanuli s důvěrou před objektivem Jima Marshalla. Nejen jejich tehdy ještě mladistvé tváře, ale i atmosféru koncertů 60. a 70. let 20. století si díky jeho fotografiím můžete připomenout v Leica Gallery Prague, kde zítra začíná průřezová výstava dílem tohoto amerického fotografa.

Jim Marshall se narodil 3. února 1936 v Chicagu a vyrůstal v San Franciscu.

V roce 1959 si pořídil první fotoaparát Leica, se kterým hned v následujícím roce nafotil svůj první velký fotopříběh ze světa hudby – na oplátku za přátelské svezení autem získal od Johna Coltrana, v té době již slavného jazzového saxofonisty, svolení k nafocení jeho portrétů. Marshall při focení použil až devět rolí filmu a díky této sérii vešel brzy do povědomí jako mladý nadějný fotograf. V roce 1962 se přesunul do New Yorku, kde po další dva roky vytvářel obaly alb pro nahrávací studia Atlantic, Columbia či ABC Paramount.

Po návratu do rodného San Francisca roku 1964 se začal intenzivně věnovat dokumentaci legendární hippies čtvrti Haight – Ashbury, v jejíž blízkosti v té době žil. Na více než sto tisících snímků zachytil každodenní život v ulicích, jedinečné panorama tančících hippies, milenců, protiválečných demonstrantů, policistů nebo užaslých kolemjdoucích. Fotografie z Haight Street představují významnou část jeho díla. Nejlepší z nich byly vybrány do knihy The Haight: Love, Rock and Revolution, která byla vydána až po Marshallově smrti.

 

Peter Frampton© Jim Marshall Photography LLC.

Peter Frampton, Day on the Green, Oakland © Jim Marshall Photography LLC.

 

V roce 1964 se stává také hlavním fotografem folkového festivalu v Newportu a čím dál víc se věnuje fotografování ikon rockové historie. 29.srpna 1966 zahráli Beatles na stadionu Candlestick Park v San Francisku svůj poslední oficiální koncert jako skupina. „Byl jsem jediný fotograf, který měl přístup do zákulisí. Necítil jsem se jako svědek historické události. Stadion nebyl dokonce ani vyprodán a fanoušci dělali ohlušující hluk, takže Beatles chvílemi neslyšeli ani sami sebe. Byl to naprosto normální koncert, který se teprve měl stát součástí historie Beatles. Celý den vypadal spíš jako scénář z A Hard Day’s Night.”

V 60. a 70. letech 20. století díky přátelstvím s mnoha hudebníky měl výsadní postavení v přístupu jak na koncertní jeviště, tak do zákulisí. Díky tomu a vlastnímu talentu a nasazení osobně vytvářel definici toho, jak má vypadat obrazová reportáž z koncertů a rocková fotografie vůbec. Jeho fotografie se objevily na více než 500 albech a ještě mnohem více jich bylo publikováno ve slavném časopise Rolling Stone.

Slavná je jeho fotografie Jimmyho Hendrixe, kterak pálí svou kytaru na festivalu Monterey Pop. Před jeho objektivem stály, nebo spíše se nezřízeně pohybovaly takové hvězdy jako Janis Joplin, Bob Dylan, Eric Clapton, Carlos Santana, Stevie Wonder či Aretha Franklin. Nemohl chybět ani na Woodstocku, a tak v roce 1969 vzniká řada ikonických fotek právě odtud. V roce 1972 doprovázel Rolling Stones na jejich turné po USA.

Až do své smrti 24. března 2010 intenzivně pracoval a trávil svůj čas na cestách s nejvěšími hvězdami hudební scény. Mezi jeho poslední snímky patří fotografie Lennyho Kravitze a Bena Harpera. Po své smrti se jako jediný fotograf stal čestným držitelem ocenění GRAMMY, za přínos hudebnímu průmyslu.

The Rolling Stones/ Keith Richards a JD láhev © Jim Marshall Photography LLC.

The Rolling Stones/ Keith Richards a JD láhev, Los Angeles 1972 © Jim Marshall Photography LLC.

    1. 2016 – 28. 3. 2016

Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1

www.lgp.cz

text: upravená TZ Leica Gallery

fotografie © Jim Marshall Photography LLC, na internetu povoleno publikovat pouze s vodoznakem

Mick Taylor,žena MickaTaylora, Mick Jagger, Charlie Watts a Bill Wyman, zákulisí turné 1972 © Jim Marshall Photography LLC.

Mick Taylor, žena MickaTaylora, Mick Jagger, Charlie Watts a Bill Wyman, zákulisí turné, Winterland, San Francisco 1972 © Jim Marshall Photography LLC.

 

The Beatles © Jim Marshall Photography LLC

Paul McCartney a John Lennon, Candelstick Part, San Francisco, 1966 © Jim Marshall Photography LLC

 

Mick Jagger © Jim Marshall Photography LLC

Mick Jagger na podiu, The Forum, Los Angeles, 1972 © Jim Marshall Photography LLC

 

VÝSTAVY