Jaký bude nový časopis FOTO? Nejčastější otázky a odpovědi

foto-dotaz

Proč zakládáme nový fotografický časopis? Pro koho je určen? Jaký bude jeho obsah? Co můžeme nabídnout českým fotoklubům a zájmovým komunitám? Jaká je nabídka předplatného? Bude existovat i elektronická verze? Bude se FOTO prodávat na Slovensku? Co najdete v prvním čísle? To vše se dozvíte v tomto stručném přehledu.

Proč zakládáte nový fotografický časopis?

Protože jsme přesvědčeni, že tu je pro něj místo. Na českém trhu v současnosti sice vychází několik magazínů pro fotografy, každý z nich je však jiný a zároveň ani jeden z nich zcela jasně neoslovuje cílovou skupinu, jejíž pozornost si chceme získat my.

Pro koho je tedy časopis FOTO vytvářen?

Říkáme mu „časopis pro všechny fotografy“, přičemž si uvědomujeme, že priority různých lidí, kteří se fotografováním zabývají, se diametrálně liší. Soustředit se budeme každopádně na vynikající fotografie a zároveň vytvoříme prostor, v němž se budou setkávat špičkoví tvůrci s fotografickými nadšenci. Příležitost objevit se na stránkách našeho časopisu má každý, jehož dílo nás zaujme. Ukázky svých prací nám můžete už nyní posílat na e-mail galerie@casopis-foto.cz.

Jaké bude FOTO po obsahové stránce?

Nabídneme vyvážený obsah, zpracovávaný prvotřídními odborníky ve svých oborech. O fotografii budeme psát čtivě a srozumitelně s důrazem na maximální informační hodnotu. FOTO bude především časopisem o fotografiích a jejich tvůrcích, nicméně nabídne i rubriky pro zájemce o techniku, a také sekci fotoškola, ve které se budeme zaměřovat na nejzajímavější fotografické tipy a postupy.

Hodláte nějakým způsobem pracovat s českou fotografickou komunitou?

Našim čtenářům chceme být opravdu nablízku – zvažujeme proto třeba pořádání redakčních setkání, například ve formě zajímavých workshopů. Zároveň chceme navázat spolupráci s českými fotokluby bez ohledu na jejich velikost, kterým nabídneme nejen možnost prezentace výsledků jejich činnosti, ale taky možnost vzájemného soupeření v soutěžích. A v neposlední řadě fotoklubům, které s námi navážou spolupráci, nabídneme zvýhodněnou cenu předplatného časopisu FOTO pro jejich členy. Pokud jste členem fotoklubu a chtěli byste využít těchto výhod, napište nám na e-mail redakce@casopis-foto.cz.

Jaké formy předplatného chcete nabídnout?

Časopis FOTO je nyní v pozici, kdy si teprve začne budovat stálý okruh svých čtenářů. Velice nás těší skutečnost, že už nyní – dva týdny před vydáním prvního čísla – máme několik desítek předplatitelů, které náš nový titul zaujal. Abychom oslovili co nejširší skupinu čtenářů, nabízíme nyní roční předplatné za takřka neuvěřitelně nízkou cenu 490 Kč, za kterou si můžete časopis FOTO objednat nejpozději do 30. dubna. I do budoucna se budeme snažit držet cenu předplatného co nejníže, protože naší prioritou je spokojený a věrný čtenář.

Budete vydávat také elektronickou verzi časopisu?

Naším prvořadým zájmem, kterému nyní věnujeme veškeré úsilí, je vytvoření úspěšného časopisu v papírové podobě – právě proto, že na papíru dobré fotografie skutečně vyniknou a do prvoligového časopisu se dostane jen to nejlepší, zatímco v digitální formě často převažuje kvantita nad kvalitou. Vnímáme přitom poptávku po elektronické verzi, zejména od čtenářů v zahraničí a je pravděpodobné, že nějaký způsob elektronické distribuce v budoucnosti zavedeme.

Bude se FOTO prodávat i na Slovensku?

Ano. Předplatné je možné zařídit již od prvního čísla, na stáncích bude FOTO na Slovensku k dispozici od květnového vydání. Další informace najdete na stránce www.casopis-foto.cz/slovensko.

Na co se mohou čtenáři těšit v prvním vydání časopisu FOTO?

Na vše, co jsme slíbili v našem závazku, tedy na prvotřídní fotografie z World Press Photo nebo z Paris Photo, na profily vybraných českých fotografů – tentokrát jsou to talentované autorky Simona Smrčková, Natalie Benešová a Logan White, hlouběji se ponoříme do hlavního tématu čísla „žena ve fotografii“, na které se podíváme z několika úhlů pohledu – od humanistické tvorby Dany Kyndrové po ženskou roli v kalendářích Pirelli, rozhovor nám poskytl Jan Cága – jeden z letošních vítězů soutěže Czech Press Photo otevřeně hovoří o úskalích honby za dobrou fotografií v jedovatém bahně během ekologické katastrofy v Maďarsku, v rubrice technika přinášíme exkluzivní preview nové zrcadlovky Canon EOS 5D Mark III, duel prvoligových přístrojů Canon EOS-1D X a Nikon D4, nebo recenzi povedeného kompaktu Fujifilm X10. Nechybí ani praktická fotoškola – ať už oblíbené „rady odborníků“, kteří pitvají práce našich čtenářů, nebo profesionální rady, jak vytvářet lepší fotky, pro tentokrát při fotografování sportu. Na závěr se sluší zmínit čtenářskou soutěž o nový tablet Apple iPad třetí generace a řadu dalších cen. Stostránkové FOTO 1/12 vychází už 4. dubna.

VÝSTAVY