Inspirace: jak vyfotografovat hudbu?

Instrumente_A4_HOCH_05.12.08.indd

Podívejte se s námi na působivou reklamní kampaň pro Berlínskou filharmonii, nazvanou Hudební nástroje zevnitř. Kdyby šla hudba zachytit na fotografické médium, dopadne to přesně takto.

Zajímá vás, jak tyto překrásné fotografie vznikly? Umělecký ředitel Björn Ewers oslovil s realizací svého nápadu dvojici německých fotografů Andrease Mierswa a Markuse Kluska. První jejich myšlenkou bylo, že by interiér hudebních nástrojů ztvárnili celý za pomoci počítačové grafiky, ale výsledek nebyl dostatečně přesvědčivý. Proto se nakonec fotografovalo se skutečnými nástroji. Jejich výběr probíhal poměrně jednoduše – hlavním kritériem bylo, aby nástroje zevnitř vypadaly dostatečně zajímavě.

Fotografie pořídili Mierswa-Kluska středoformátovým digitálním přístrojem Hasselblad se širokoúhlým objektivem, zacloněným na F22. Aby bylo možné dostat fotoaparát dovnitř, museli většinou nástroje rozříznout – uříznout jednu stranu. Pouze u cella jim přálo štěstí, neboť hned za rohem od fotografického studia právě místní řemeslník opravoval jedno cello a měl ho tedy v rozebraném stavu. Svícení cella bylo jednoduché – stačil jeden záblesk plus delší čas závěrky, aby se ve snímku projevilo i ambientní okolní světlo. O mlhu, která vykreslila světelné paprsky, se postaral cigaretový dým. Nejvíce práce nakonec fotografům přichystala flétna – zejména vnitřní odlesky. Zajímavé také je, že při zpracování snímků v počítači nebylo použito žádné HDR techniky.

VÝSTAVY